logo
Pasirinkite periodą
Paieška žemėlapyje
Meniu

Literatūros festivalis ''OPEN BOOKS'' 2023

Rodyti aprašymusSlėpti aprašymus

„Open books“ festivalyje – garsūs užsienio ir lietuvių rašytojai, redaktorių konferencija

Vilniuje rugsėjo 22-23 dienomis Nacionalinėje dailės galerijoje jau penktąjį kartą vyks literatūros festivalis „Open books“, kuriame be jau tradicija tapusių susitikimų su garsiais rašytojais iš užsienio, naujų lietuvių autorių knygų pristatymų bei diskusijų bus ir naujovių. Šiemet pirmoji festivalio diena bus skirta redaktorių konferencijai REDA, į kurią kviečiami knygų leidybos profesionalai aptarti su knygų redagavimu susijusių temų. „Open books“ metu taip pat bus įteikta ir nauja literatūrinė premija.

Šiemet, rinkdamiesi pagrindinę festivalio temą, vėl nusprendėme atkreipti dėmesį į literatūros vaidmenį visuomenėje ir nukreipsime žvilgsnius į moteris literatūroje – nors pastaruoju metu daugybė stereotipų jau griuvę, visgi tam tikrų išankstinių nuostatų yra išlikę. Pastaruoju metu Lietuvoje pasirodė ir ne vienas svarbus tyrimas, leidžiantis kitu žvilgsniu pažvelgti į moteris mūsų kultūros lauke. Taip pat svarbu kalbėti apie tai, kaip literatūra padeda išsilaisvinti, formuoti savo tapatybę, moterims išsakyti tai, ką stengiamasi užgniaužti. Mintimis apie tai pokalbiuose, diskusijose dalinsis tiek lietuvių literatūros lauko atstovės, tiek viešnios iš Baltarusijos ir Didžiosios Britanijos“.

Kai moterų kūnai virsta karo lauku

Vienas laukiamiausių šių metų „Open books“ susitikimų – su britų rašytoja ir žurnaliste Christina Lamb, apdovanota daugybe premijų. Ji – viena garsiausių britų užsienio karo korespondenčių, ir šis susitikimas karo Ukrainoje metu bus labai aktualus. Jos rašomos knygos taip pat atliepia šių metų festivalio temą – savo kūriniuose ji nagrinėja moterų, atsidūrusių karo zonose, likimus. Ji daugiau kaip trisdešimt metų dirba karo korespondente ir savo kūriniais stengiasi atkreipti dėmesį į prievartavimus ir seksualinį smurtą šiuolaikinėse konfliktų teritorijose.

Ji apdovanota premija už Geriausią Europos karo pranešimą, bent kelis kartus apdovanota kaip Metų užsienio korespondentė, ji yra Karališkosios geografijos draugijos narė, Oksfordo universiteto garbės narė, 2013 metais apdovanota Britanijos imperijos ordinu. Lietuvių kalba yra pasirodę dviejų jos knygų vertimai. Kūrinyje „Mūsų kūnai – jų karo laukas“ ji parodo, kaip moterys karuose naudojamos kaip ginklas. Viena garsiausių jos knygų – „Aš esu Malala“, kurios pasaulyje parduota daugiau kaip 2 mln. egzempliorių..

Apie literatūros pasaulį – rimtai ir ironiškai

Dviejuose susitikimuose su svečiais iš užsienio bus kalbama apie knygų leidybą, rašytojo santykį su savo kūryba, kaip publika reaguoja į knygas. Šie susitikimai leis į tai pažvelgti iš visiškai skirtingų perspektyvų.

Į festivalį atvyks bestselerių autorius, kuris itin populiarus ir Lietuvoje – prancūzų rašytojas Laurent'as Gounelle. Tokių prancūzų rašytojo knygų kaip „Dievas visada keliauja inkognito“, „Žmogus, kuris norėjo būti laimingas“, „Diena, kai išmokau gyventi“ pasaulyje parduota milijonai egzempliorių, jose jis siekia skaitytojus priversti susimąstyti apie tai, kas gyvenime juos daro laimingais ar kelia baimę, kaip keisti savo gyvenimą ir atrasti jame naują prasmę. Susitikime „Open books“ bus kalbama apie tai, kodėl žmonės šiais laikais atsisuka į tokias knygas, kokių atsakymų jie ten ieško, rašytojas taip pat dalinsis savo mintimis, kaip parašyti bestselerį, kas svarbu jo skaitytojams, kokį sėkmės receptą yra atradęs.

Visai kitu – ironiškuoju – žvilgsniu į knygų leidybą bus pažvelgta kitame susitikime – pokalbyje su Didžiojoje Britanijoje gyvenančiu autoriumi Andrew Komarnyckyj, kurio neseniai lietuvių kalba pasirodžiusi knyga „Ezra Slefas, kitas Nobelio literatūros premijos laureatas“ jau sulaukė labai entuziastingų atsiliepimų. Šiame satyriniame romane jis žaidžia žanrais, pašiepia šiuolaikinio literatūros ir leidybos pasaulio tendencijas.

Žvilgsnis į tai, kas buvo išleista, ir nauja premija

Tradicinė šiame festivalyje yra lietuvių autorių galerija, kurioje galima susidaryti gerą vaizdą apie tai, kas svarbaus, įdomaus išleista Lietuvoje per metus. Festivalyje, kuriame visuomet stengiamasi kurti jaukią, betarpišką atmosferą, bus galima patiems pabendrauti su autoriais, jie taip pat bus kalbinami ir scenoje. Savo dalyvavimą jau patvirtino Danutė Kalinauskaitė, Akvilina Cicėnaitė, Sigitas Parulskis, Virginija Kulvinskaitė, Karolis Klimas, Greta Ambrazaitė, Agnė Kajackaitė, Jurga Tumasonytė, Jaroslavas Melnikas, Dovydas Pancerovas, Birutė Davidonytė ir kiti.

Viena iš šio festivalio naujovių – festivalyje elektroninių ir audio knygų platforma Antanukas.lt įteiks pirmąją savo įsteigtų literatūrinių apdovanojimų premiją. Premijos „Už negrožinės knygos grožį“ dydis sieks 6000 eurų, ji bus skirta negrožinės literatūros autoriui ar bendraautoriams, per pastaruosius trejus metus išleidusiems išskirtinę, poveikį darančią, vaizduotę skatinančią knygą.

Jau tradicija tapo ir tai, kad atskira salė festivalyje skirta su literatūra susijusioms diskusijoms. „Šiais metais diskusijose bus keliami dažnai nepatogūs, tačiau, mūsų manymu, būtini aptarti klausimai. Tiek lieičiantys mūsų santykį su praeitimi, trauminėmis patirtimis, tiek su dabar iškylančiais iššūkiais ar požiūrio į kultūros prcesus kismą. Kur mes esame ir kur norėtume eiti?“, – sako festivalio programos sudarytojas Audrius Ožalas.

Redagavimui skirta konferencija

Kiekvieną knygą, iki jai pasirodant, paliečia tyli redaktoriaus ranka, kuri gali padėti tekstui atsiskleisti arba, priešingai, padaryti jį nuobodžiai sunormintą ir neautentišką. Apie tekstų rengimo etapą – redagavimą, tokį svarbų literatūrai, iki šiol viešai beveik nekalbama, todėl šiemet pirmąkart rengiama teksto redagavimui skirta konferencija REDA. 2023-ųjų rugsėjo 22 diena, pirmoji festivalio „Open Books“ diena, bus skirta šiai konferencijai. Įėjimas į REDĄ nemokamas.

REDA – išskirtinė galimybė susipažinti su literatūros kūrinio atsiradimo užkulisiais ir trajektorijomis, kuriomis vadovaujantis tekstai rengiami šiandien. Rašytojai, redaktoriai ir akademinio pasaulio žmonės teksto redagavimui skirtoje konferencijoje REDA kalbės apie tai, kuo skiriasi turinio ir kalbos redagavimas, apie autoriaus vaidmenį redagavimo procese, apie kalbos kultūros ir kalbos politikos klausimus. Pranešimus skaitys LRSL vyriausiasis redaktorius Saulius Repečka, rašytojos, dirbančios ir redaktorėmis, Danutė Kalinauskaitė ir Vitalija Maksvytė, tekstologas prof. dr. Paulius V. Subačius, sociolingvistas doc. dr. Giedrius Tamaševičius, menininkė Agnė Jokšė, VKI viršininkas dr. Audrius Valotka ir kiti.

Konferencijos REDA programą kuruoja leidėja Ūla Ambrasaitė, redaktorė Aira Niauronytė ir rašytoja Gabija Grušaitė, organizuoja leidykla „Lapas“ ir „Open Books“.

Festivalį organizuoja VšĮ „Open Books“. Festivalį iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba, Prancūzų institutas Lietuvoje, knygynų tinklas „Pegasas”, leidykla „Alma Littera”.

Festivalio informacinis rėmėjas “15min group”.

Naujienas apie festivalį ir konferenciją sekite: www.openbooks.lt

Renginio nuoroda: http://www.openbooks.lt

Festivalio renginiai

Renginių nerasta
Loading...
Perkrauti
Paieška nedavė rezultatų
Loading...
Perkrauti