logo
Pasirinkite periodą
Paieška žemėlapyje
Meniu

UŽMIRŠTOS DAINOS | Klaipėdos choras ''Aukuras''

Rodyti aprašymusSlėpti aprašymus

 

Užmirštos dainos


Klaipėdos choras „Aukuras“

Meno vadovas ir dirigentas Alfonsas Vildžiūnas

Dalyvauja liaudies instrumentų orkestro Trimitatis instrumentinė grupė

Vadovas Anatolijus Tumanovas


Programa:  Jeronimas Kačinskas, Jonas Tamulionis, Algirdas Martinaitis, Nijolė Sinkevičiūtė, Vytautas Miškinis,
Vaclovas Augustinas, Donatas Zakaras 


 

Chorinės muzikos mėgėjai birželio 3 d., penktadienį, 18.30 valandą kviečiami į Klaipėdos koncertų salę paklausyti Klaipėdos choro „Aukuras“ atliekamos lietuvių autorių kūrinų programos „Užmirštos dainos“. Klausytojų dėmėsiui, ši programa vyks I a. fojė.

Ją sudaręs ir diriguosiantis šio kolektyvo meno vadovas Alfonsas Vildžiūnas pasakoja: „dešimtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje Lietuvos chorai aktyviai dalyvaudavo tarptautiniuose chorų konkursuose. Į konkurso programą reikėdavo įtraukti šiuolaikinį savo šalies kompozitoriaus kūrinį. Lietuvos kompozitoriai tuo laikotarpiu kūrė nemažai chorinės muzikos. Tai buvo Jonas Tamulionis, Algirdas Martinaitis, Nijolė Sinkevičiūtė, Vytautas Miškinis, Vaclovas Augustinas ir kiti autoriai. Kompozicijos, kuriamos chorų konkursams, yra pakankamai sudėtingos, ne visiems chorams įmanoma jas atlikti, todėl po kurio laiko jos užsimiršo. Tačiau tai yra chorinės muzikos pakilimo laikotarpio kūriniai, verti prisiminti ir skambėti koncertų salėse“. 

Klaipėdos koncertų salėje reziduojantis choras „Aukuras“ susikūrė 1993 metais. Kolektyvas yra keturiolikos tarptautinių konkursų laureatas. Dauguma šių konkursų buvo laimėti aukščiau minėtu laikotarpiu, kuris sutapo su pirmaisiais atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės metais ir pasižymėjo svariais tiek chorinės muzikos kūrybos, tiek atlikimo pasiekimais tarptautiniu mastu. 

Lietuvių kompozitorių kūryba yra vienas prioritetinių „Aukuro“ repertuaro formavimo aspektų. Dalis koncerte skambėsiančių kūrinių įrašyta kolektyvo kompaktinėje plokštelėje, kuri buvo išleista 2005 metais.  

Gausiai šiuolaikinės lietuviškos chorinės muzikos aruodą užpildo Jono Tamulionio kūrybos derlius, kuriame yra net 159 kūriniai. Jis daug rašo ne tik lietuvių ar lotynų kalbomis, bet ir ispaniškai. Virtuoziški, efektingi, linksmi ir dažnai labai greiti konkursiniai jo opusai chorams tapo autoriaus vizitine kortele. Kita vertus, kompozitorius stengiasi nenukrypti nuo aukso vidurio, jo žodžiais tariant, „nei padauginant sacharino, nei pasmerkiant nesugrojamą ar neišklausomą muziką dūlėti stalčiuje“. 

„Aukuras“ koncerte atliks  J. Tamulionio kūriniuss „Ite, musica est!“ ir „Namų psalmės“, kurių teksto autorius – garsus lietuvių poetas Justinas Marcinkevičius. 
Žymaus choro dirigento, kompozitoriaus ir pedagogo Vytauto Miškinio kūrybos sąraše rasime net 160 kompozicijų įvairių sudėčių chorams. Nemažą jo kūrybos dalį sudaro dainos vaikams – tam turėjo įtakos ilgametis V. Miškinio darbas su „Ąžuoliuko“ choru.  

„Aukuro“ programoje suskambės ir viena žinomiausių V. Miškinio chorinių kompozicijų „Cantate Domino“. Internete galime rasti daugybę vaizdo įrašų, kur ją atlieka įvairių šalių choriniai kolektyvai.  

Gausi ir įvairi Algirdo Martinaičio chorine kūryba. Didžioji jos dalis sukurta pagal kompozitoriaus brolio, poeto Marcelijaus Martinaičio arba Šventojo rašto tekstus. Lietuviško folkloro intonacijos, paprastos, bet raiškios melodijos puikiai perteikia poetinį vaizdinių grožį ir prasmių gelmę. „Aukuro“ interpretacijoje išgirsime A. Martinaičio kūrinį „Sanctus“.  
Nijolė Sinkevičiūtė savo choriniais opusais dažnai išplečia žanro ribas, smulkias miniatiūras jungdama į ciklus, kurdama minispektaklius su individualizuotomis choristų partijomis. Koncerte atliekamo kūrinio „Carpe diem“ tekstui autorė panaudojo lotyniškas sentencijas, o kompozicija „Žydi akmenys ir medžiai“ parašyta pagal Vlado Braziūno eiles.  

Atlikėjų ir klausytojų pamėgtoje Vaclovo Augustino chorinėje kūryboje dominuoja terciniai sąskambiai, ritmika ir melodika glaudžiai siejasi su teksto fonetika ir semantika. Ypatingai subtilūs ir prasmingi yra šio kūrėjo opusai, parašyti lietuvių liaudies dainų tekstais ar melodijų motyvais. Vienas tokios kūrybos pavyzdžių – koncerte atliekama originali jo chorinė kompozicija „Treputė martela“. Suskambės ir V. Augustino „Sonetas“ („Tu man graži kaip vasaros diena“). Pagal W. Shakespeare'o tekstą sukurto Soneto premjerą prieš kelis metus Klaipėdos kariliono festivalyje taip pat dainavo „Aukuras“, diriguojamas autoriaus. 
Paskutinę minutę į koncerto programą buvo įtrauktas Jeronimo Kačinsko „Beržas“ ir Donato Zakaro „Vakar ir visados“. Atliekant kelis kūrinius chorui pritars liaudies instrumentų orkestro „Trimitatis“ instrumentinė grupė (vadovas Anatolijus Tumanovas).  
Apsilankykite neužmirštamos lietuviškos chorines muzikos koncerte! 
 

  

 


 
Klausytojų dėmesiui: 
  • Klaipėdos koncertų salės renginiuose rekomenduojame dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius;
  • Į koncertus draudžiama eiti, jei turite ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (čiaudėjate, kosėjate), kitų užkrečiamųjų ligų požymių, karščiuojate (tokiais laikomi turintys 37,3 laipsnių temperatūros). 
  • Renginys gali būti fotografuojamas, filmuojamas. Nuotraukos ir vaizdo įrašai būtų naudojami Klaipėdos koncertų salės socialinių tinklų paskyrose ir kitose komunikacijos priemonėse. Dalyvaudami renginyje patvirtinate, kad esate apie tai informuotas ir sutinkate, kad Jūsų neidentifikuojanti vaizdo medžiaga būtų naudojama renginio viešinimui.

Renginiai

Renginių nerasta
Loading...
Perkrauti
Paieška nedavė rezultatų
Loading...
Perkrauti