logo
Krepšelis: 0
logo
Pasirinkite periodą:
Krepšelis: 0
Paieška nedavė rezultatų
Loading...
Perkrauti

Kauno rajono muziejus: Sofijos Rickevičiūtės akvarelių ir piešinių paroda

Pn 2022-05-06 10:00 - S 2022-06-05 17:30
Kauno rajono muziejus

Sofijos Rickevičiūtės (1950–2021) gyvenime ir kūryboje be tapybos aliejumi ne mažiau svarbią vietą buvo užėmęs piešimas kreidelėmis, tušu, liejimas akvarele. Šios priemonės ir technikos Sofijai buvo lygiavertės saviraiškos ir jausmo perteikimo priemonės. Šioje Kauno rajono muziejuje vykstančioje parodoje, skirtoje S. Rickevičiūtės mirties metinėms paminėti, rodomos akvarelės, pastelės ir piešiniai, surasti aplanke, glūdėjusiame nuošaliame dailininkės dirbtuvės kampe. Storas apdulkėjęs ryšulys, keletą kartų perrištas linine virvele ir patikimai „užrakintas“ pora mazgų, atrodė tarsi Sofijos gyvenimo metraštis. Atvertus dermatininio juodo apdulkėjusio aplanko viršelį, atsivėrė tvarkingai suguldyti Sofijos plenerų, kuriuose jai teko būti, darbai: Plateliai, Merkinė, 1977; Nida 1998, 2002, 2003, 2005; Palanga 2004, Raseiniai, Čenstachavas (Lenkija) 2002; Bitėnai, Pašušvys, Šaukotas 2016. Tikėtina, jog kai kurios akvarelės yra dailininkės studijų laikotarpio pleneruose sukurti darbai. Įdomu tai, kad tarp kitų piešinių ir akvarelių yra ir lapas su užrašais „Foto Arūno, žemiau – 2013 foto Arūno Venskaus“. Po signuotu lapu – du to paties vyro portretai lieti akvarele. Tarp daugybės eskizų, akvarelių yra ir piešinių. Didžioji dalis – gamtos motyvai, jūra, marios, tačiau gausu portretų pieštuku, akvarele, šventųjų skulptūrėlių eskizų, bažnyčių šventorių, interjerų ir šventųjų paveikslų piešinių. Atskiras aplankėlis su Lietuvos etnografinių regionų moterų kostiumų eskizais kreidelėmis.

Pervertus šį Sofijos kūrinių ryšulį galima suprasti, kad dailininkė buvo itin aktyvi plenerų dalyvė ir puiki Lietuvos gamtovaizdžio, kaimų, bažnytkaimių ir miestelių aplinkos tyrinėtoja, fiksuotoja. Artimas buvo jai ir portretavimas.

S. Rickevičiūtė mokėsi iš garsiausių Lietuvos tapytojų: Antano Gudaičio, Vlado Karatajaus, Jono Švažo ir Arvydo Šaltenio. Jų kūrybos įtaka labiau juntama ankstesnėse aliejumi tapytose drobėse. Akvarelė Sofijai nė kiek nenusileido aliejui. Ji lygiai taip pat mėgavosi abiejų šių technikų galimybėmis, o kartais, apimta dvasinio lengvumo ir laisvumo, kūrybiškai „įsisiautėjusi” akvarelės lengvumą ir skaidrumą netgi perkeldavo į aliejumi tapomas drobes, visai pamiršdama apie aliejinių dažų riebumą ir sodrumą.

Gamta Sofijai: vanduo, saulė, jūra, kopos, miškas, augmenija – neatsiejama jos gyvenimo ir kūrybos dalis, todėl ji niekada neatsisakydavo galimybės dalyvauti pleneruose.

Žvelgiant į S. Rickevičiūtės darbus, juose vyrauja labai įvairus braižas: nuo greito, net siautulingo, iki ramaus apgalvoto dažo uždėjimo. Savo kūryboje autorė moka būti neatpažįstama, o gal tiesiog taip žaidžia su žiūrovu, tarsi tikrindama jo pastabumą.

 

Paroda Kauno rajono muziejuje veikia 2022 05 06 – 2022 06 05.

Rodyti daugiauRodyti mažiau
Renginys Data / Laikas Renginio vieta  
Kauno rajono muziejus: Sofijos Rickevičiūtės akvarelių ir piešinių paroda Pn 2022-05-06 10:00 Kauno rajono muziejus
Svarbi informacija
Darbo laikas: III - VII nuo 10 iki 17.30
Renginio kalba: lietuvių
Vaikai įleidžiami nemokamai: ne
Amžiaus cenzas: nėra
Nuolaidos: studentams, moksleiviams, senjorams ir asmenims su negalia 1 bilietui (kontrolės metu pateikti nuolaidą įrodantį dokumentą)

Atkreipiame dėmesį, kad prieš įsigydami bilietus, įvertintumėte esamą situaciją dėl COVID-19 Lietuvos Respublikos Vyriausybės renginiams ir jų dalyviams taikomų apribojimų. Bilietų platintojas veikia kaip atsiskleidęs tarpininkas. Renginiui neįvykus ar jį nukėlus, renginio organizatorius, o ne bilietų platintojas prisiima atsakomybę už pinigų už įsigytus bilietus grąžinimą.
Renginio vieta
Kauno rajono muziejus
Pilies tak. 1 Lietuva
Organizatorius
Kauno rajono muziejus
Pilies tak. 1, Raudondvario k Kauno r.
krmuziejus@gmail.com; +370 37 449 601
Įmonės kodas: 188211628