logo
Pasirinkite periodą
Paieška žemėlapyje
Meniu

Orfėjas, Euridikė

T 2022-11-30 19:00
Rodyti aprašymusSlėpti aprašymus

Tarpdisciplininis šokio spektaklis

Pagal Antikinės Graikijos Orfėjo ir Euridikės mitą, remiantis naujausiomis fizikos idėjomis apie laiką

Premjera 2022 m. lapkričio 30 d. 19 ir 21 val.  Dūmų Fabrike, Vilniuje.

Trukmė 50 min.

 
Kūrybinė grupė:
choreografas Martynas Rimeikis
kompozitoriai Albertas Navickas ir Jūra Elena Šedytė
libreto autorius Rimantas Ribačiauskas
scenografas ir šviesų dailininkas Arvydas Buinauskas
šiuolaikinės muzikos duetas „Twenty Fingers Duo“ (smuikininkė Lora Kmieliauskaitė ir violončelininkas Arnas Kmieliauskas)
šokėjai Jeronimas Krivickas ir Julija Stankevičiūtė 
kostiumų dailininkas Juozas Valenta
 
Laikas. Kodėl jį skaičiuojame vienodai, bet jaučiame skirtingai? Ar mes egzistuojame jame ar jis – mumyse? Kodėl skirstome jį į praeitį, dabartį ir ateitį?
Knygoje „Laiko tvarka“ žymus italų fizikas Carlo Rovelli vieną po kito griauna nusistovėjusius mitus apie laiką – parodo jo subjektyvumą, kvestionuoja dabarties egzistavimą. Anot autoriaus, kvantinės fizikos lygtys rodo, kad „esminiuose pasaulio mechanizmus aprašančiuose dėsniuose skirtumo tarp praeities ir ateities – tarp priežasties ir padarinio, tarp atminties ir lūkesčio, tarp graužaties ir intencijos – nėra.“
Įkvėpti šių idėjų apie laiką, šiuolaikinio baleto „Orfėjas, Euridikė“ kūrėjai įlieja jas į vieną populiariausių Antikinės Graikijos pasakojimų – Orfėjo ir Euridikės mitą. Daugumai žinomas mitas pasakoja apie Orfėjo kelionę gilyn į mirties karalystę Hadą, kur jis savo dainomis įtikina požemių valdovus grąžinti jam mirusią žmoną. Orfėjas atgauna Euridikę su sąlyga, kad išsivesdamas ją iš požemių karalystės neatsigręš. Paskutinę minutę atgal mestas žvilgsnis ir Euridikės grįžimas į požemį – antroji jos mirtis, – iki mūsų dienų yra viena liūdniausių išsiskyrimo akimirkų visoje Vakarų civilizacijos kultūroje.
Šioje mito interpretacijoje Orfėjas įkūnija mums įprastą, matuojamą ir jaučiamą laiką, o Euridikė – tai, ką Rovelli apibūdina kaip „keistą ir svetimą pasaulį, bet vis dėlto mūsų pasaulį. Lyg pasiekus viršukalnę, kur vien uola, sniegynai ir padangė. Esmišką pasaulį, skleidžiantį sausą, vaiskią ir nejaukią šviesą“. Orfėjo kelionė pas Euridikę tampa kelione gilyn į belaikiškumą, o jų grįžimas atgal ir išsiskyrimas ant urvo slenksčio simbolizuoja mūsų juslių ribojamas galimybes suvokti Euridikės pasaulį – pasaulį už laiko.
 
Spektaklio sukūrimą finansuoja Lietuvos kultūros taryba,  Asociacija Latga
Partneris Dūmų fabrikas 

Renginiai

Renginių nerasta
Išparduota Orfėjas, Euridikė IšparduotaIšparduotaOrfėjas, Euridikė Dūmų fabrikas, Vilnius
Išparduota Orfėjas, Euridikė IšparduotaIšparduotaOrfėjas, Euridikė Dūmų fabrikas, Vilnius
Loading...
Perkrauti
Paieška nedavė rezultatų
Loading...
Perkrauti