logo
Pasirinkite periodą
Paieška žemėlapyje
Meniu

VMT SPEKTAKLIS | SAŠA, IŠNEŠK ŠIUKŠLES

T 2023-10-04 18:30
Valstybinis Vilniaus mažasis teatras, Vilnius

Vieno iš naujosios Ukrainos režisierių bangos lyderių Staso Žyrkovo (Stas Zhyrkov) spektaklyje „Saša, išnešk šiukšles“ pagal to paties pavadinimo ukrainiečių dramaturgės Natalijos Vorožbit (Natalya Vorozhbit) pjesę kalbama apie šiuolaikinę Ukrainą, Maidano atgarsius, nelengvą ukrainiečių moterų dalią. Pavadinime minimas Saša – neseniai miręs karininkas, manantis, kad mirtis – visiškai nederamas pasiteisinimas prisiekusiam ginti tėvynę. Dėl to jis yra pasiryžęs grįžti į šį pasaulį, į politinių neramumų kamuojamą Ukrainą, ir eiti į mūšio lauką. Jo našlė bei nėščia podukra su tuo nesutinka, jos nenori dar kartą patirti netekties skausmo. Kūrinys, kuriame galima atpažinti ukrainiečių literatūros misticizmo tradiciją, klausia, kaip gyventi, praradus artimą žmogų, kaip susitaikyti su mirtimi.

Man atrodo, kad su artimų žmonių netektimi iki galo susitaikyti visgi neįmanoma. Pjesėje paliečiama mirties tema šiomis dienomis yra itin aktuali, mat dabar mirtis labai priartėjo, jos baimę, alsavimą mes jaučiame kasdien, – teigia rež. S. Žyrkovas.

Nors pjesėje yra aiškių užuominų į neseną Ukrainos istoriją, skirtingus žanrus supinantis kūrinys kartu atskleidžia archetipines santykių temas ir istorijos kataklizmų poveikį paprastų žmonių gyvenimui. Pačios N. Vorožbit tėvas buvo karininkas, miręs prieš 2014 m. įvykius Ukrainoje. Taigi pjesę įkvėpė asmeninė dramaturgės patirtis, siekis apmąstyti tėvo mirtį. Per jaudinančią ir siurrealistišką vienos šeimos istoriją N. Vorožbit nesentimentaliai apmąsto karo įtaką žmonių likimams. Taip pat pjesėje įtaigiai parodyta, kaip skirtingai į karą žiūri vyrai ir moterys.

 

Pasak režisieriaus S. Žyrkovo, dramaturgė N. Vorožbit savo pjesėje remiasi gogoliška tradicija – čia esama ir mistikos, ir humoro. Pirmoje pjesės dalyje pas Katią ir Oksaną (žmoną ir podukrą) ateina Saša – iš pradžių net sunku suprasti, kad jis miręs. Antroje dalyje veiksmas vyksta kapinėse, ir tarsi bandoma susitaikyti su aplinkybėmis. Galiausiai trečiojoje dalyje kalbama apie 2014 metus – Maidaną.

Ši tema labai aktuali šiuo metu, mat milijonai žmonių dabar patiria tą patį košmarą, kuris daugelį palietė jau anuomet, – praranda artimuosius, namus, savo žemę. Jie nežino, ar galės ir turės kur grįžti. Kita vertus, spektaklis turi ir neabejotiną istorinę misiją, perspektyvą – čia parodoma, nuo ko viskas prasidėjo – paliečiamas pradinis šių dienų karo taškas, kurį mes visi tąkart pražiūrėjome... – sako rež. S. Žyrkovas.

Spektaklio „Saša, išnešk šiukšles“  kūrybos procesas vyko neeilinėmis aplinkybėmis. Kaip tik tuomet, kai turėjo prasidėti repeticijos, visą pasaulį supurtė žinia apie karą Ukrainoje, ir šios šalies vyrai liko ginti savo žemės. Tarp jų – ir rež. S. Žyrkovas.

Gyvenimas čia telpa vos į du krepšius, kurių viename – drabužiai pasikeisti, kitame – dokumentai. Visa kita, pasirodo, neturi reikšmės. Mūsų ratas čia – labai aiškus ir apibrėžtas – gyvename trumpais atstumais tarp pavojaus signalų ir žinučių šeimai bei artimiesiems, o svajonės staiga tapo labai paprastos – kad visi liktume gyvi ir saugūs. Tik tiek, – tuomet sakė rež. S. Žyrkovas.

Eskizas „Saša, išnešk šiukšles“ 2021 m. tapo vienu iš festivalio „DramaFest“ nugalėtojų, o 2022 m. šis eskizas turėjo Valstybinio Vilniaus mažojo teatro repertuariniu spektakliu. Nepaisant susiklosčiusios situacijos, nutarta repeticijas tęsti. Iš pradžių rež. S. Žyrkovas jose dalyvavo nuotoliniu būdu. Vėliau, Ukrainos kultūros ministerijai pasirašius specialų raštą, rež. S. Žyrkovui bei kompozitoriui Bohdanui Lysenko buvo leista atvykti į Lietuvą ir užbaigti spektaklio kūrybos procesą Valstybiniame Vilniaus mažajame teatre. Ir 2022 m. balandžio 8 ir 9 dienomis įvyko spektaklio „Saša, išnešk šiukšles“ premjera, jis įtrauktas į VVMT repertuarą ir iškart sulaukė palankių žiūrovų bei teatro kritikų vertinimų.

Seniai šitaip sveikai intonuoto, atviro teatro nebuvo mūsų niūriuose teatruose. Juoko ir ašarų atseikėta skoningai (Jūratė Visockaitė „S. Becketto ir N. Vorožbit dialogas“, Literatūra ir menas, 2022 04 15).

Laiko vientisumą lemia aktorių vaidyba – groteskiška, sąmoningai perspausta, perdėm išraiškinga ir rėksminga. Būdinga ir tinkanti absurdo teatrui (Aušra Kaminskaitė „Žaisti karo dokumentiką pavojinga ir teatre“, Menų faktūra, 2022 04 27).

Spektaklis „Saša, išnešk šiukšles“ skirtas kiekvienam, laidojusiam savo artimuosius, pačius mylimiausius ir svarbiausius žmones, be kurių tolesnis gyvenimas gali atrodyti nebeįmanomas (Ingrida Ragelskienė „Dievas motina, duktė ir Saša – šventoji dvasia“, 7md, 2022 04 22).

*

Natalija Vorožbit

SAŠA, IŠNEŠK ŠIUKŠLES

Režisierius – Stas Žyrkov (Ukraina),

Kompozitorius – Bohdan Lysenko (Ukraina)

Scenografas, kostiumų dailininkas – Artūras Šimonis

Vertėja - Ona Mickevičiūtė

Vaidina:

Katia – Neringa Būtytė

Oksana – Miglė Polikevičiūtė

Saša – Tomas Stirna

Premjera – 2022 m. balandžio 8, 9 d.

Spektaklio trukmė – 1 val. 30 min.

Rodyti daugiauRodyti mažiau
Renginys Data / Laikas Renginio vieta Kaina  
VMT SPEKTAKLIS | SAŠA, IŠNEŠK ŠIUKŠLES T 2023-10-04 18:30 Valstybinis Vilniaus mažasis teatras, Vilnius 10.29 - 25.00
Renginys VMT SPEKTAKLIS | SAŠA, IŠNEŠK ŠIUKŠLES
Data / Laikas T 2023-10-04 18:30
Renginio vieta Valstybinis Vilniaus mažasis teatras, Vilnius
Kaina 10.29 - 25.00
Svarbi informacija
Perkant 10 ir daugiau bilietų kreipkitės: vipklientai@bilietai.lt

Salės plane a ir b raidėmis pažymėtos vietos, kuriose kėdės yra be atlošo.
Durys atidaromos: 30 min. iki renginio
Ikimokyklinio amžiaus vaikai į spektaklį neįleidžiami.
Vaikai nemokamai neįleidžiami.

Nuolaidos (prieš renkantis vietas, suveskite kodą):
-15% 1 bil. moksleiviams, studentams (kontrolės metu pateikti nuolaidą įrodantį dokumentą)
-30% 2 bil. senjorams (į nuolaidos laukelį įvesti SENJORAS)
-30% 2 bil. neįgaliesiems (į nuolaidos laukelį įvesti NUOLAIDA30)
-25% draugų bilietas (3+1) (į nuolaidos laukelį įvesti DRAUGAI)
-15% perkant 10 ir daugiau


Renginio organizatorius prisiima atsakomybę dėl renginio ir jo kokybės. Bilietai nekeičiami ir pinigai už juos negrąžinami (įskaitant atvejį, kai neapsilankoma renginyje). Renginį atšaukus ar nukėlus, dėl bilietų ir pinigų grąžinimo sprendimą priima ir už pinigų gražinimą, nuostolių atlyginimą atsako organizatorius. Bilietų platintojas veikia tik kaip atsiskleidęs tarpininkas, todėl neatsako už pinigų grąžinimą, nuostolių atlyginimą. Dėl pinigų gražinimo kreiptis reikia į renginio organizatorių. Daugiau informaciją apie bilietų grąžinimus rasite „Vartotojų taisyklėse“ čia.

Renginio vieta
Valstybinis Vilniaus mažasis teatras
Gedimino pr. 22 Vilnius Lietuva
Organizatorius
Valstybinis Vilniaus mažasis teatras
Valstybinis Vilniaus mažasis teatras
Gedimino pr. 22 Vilnius
jolanta@vmt.lt / + 37065060699
Įmonės kodas: 188200375
Renginys VMT SPEKTAKLIS | SAŠA, IŠNEŠK ŠIUKŠLES
Data / Laikas T 2023-10-04 18:30
Renginio vieta Valstybinis Vilniaus mažasis teatras, Vilnius
Kaina 10.29 - 25.00
Tas pats organizatorius Ta pati renginio vieta
Pirkti bilietą VMT spektaklis vaikams | BRANGUSIS ATRAKCIONŲ PARKO DĖDE! VMT spektaklis vaikams | BRANGUSIS ATRAKCIONŲ PARKO DĖDE! Valstybinis Vilniaus mažasis teatras, Vilnius
Pirkti bilietą VMT spektaklis vaikams | BRANGUSIS ATRAKCIONŲ PARKO DĖDE! VMT spektaklis vaikams | BRANGUSIS ATRAKCIONŲ PARKO DĖDE! Valstybinis Vilniaus mažasis teatras, Vilnius
Pirkti bilietą TEATRALIZUOTA EKSKURSIJA VAIKAMS TEATRALIZUOTA EKSKURSIJA VAIKAMS Valstybinis Vilniaus mažasis teatras, Vilnius
Pirkti bilietą VMT PREMJERA | EIN ELEFANT VMT PREMJERA | EIN ELEFANT Valstybinis Vilniaus mažasis teatras, Vilnius
Paieška nedavė rezultatų
Loading...
Perkrauti