logo
Pasirinkite periodą
Paieška žemėlapyje
Meniu

TEATRALIZUOTA EKSKURSIJA JAUNIMUI

Rodyti aprašymusSlėpti aprašymus

 Teatras daugeliui iš mūsų pirmiausia asocijuojasi su aktoriais, režisierium, žinome, kad kompozitoriai kuria spektakliams muziką, kostiumų ir grimo dailininkai rūpinasi personažų įvaizdžiu, o tai, ką matome scenoje, kuria scenografas. Bet kiek gi apskritai skirtingų profesijų žmonių dirba teatre tam, kad gimtų spektaklis? Ką daro rekvizitininkas? Už ką atsakingi aprengėjai? Galiausiai – kaip gimsta kostiumai, spektaklio scenografija, kuo grimas skiriasi nuo makiažo ir kiek jis daromas? Kas „įgarsina“ spektaklį, apšviečia spektaklio veikėjus? Ką reiškia toks magiškas terminas kaip „pasikartojantis aidas“? Kaip suprasti, kad aktorius gerai apšviestas scenoje, ir kaip patys aktoriai tai pajunta? Kaip, pasitelkus garsą ir šviesą, galima sukurti skirtingas nuotaikas, aplinką, metų laikus? Kaip aktoriai įsikūnija į skirtingiausius personažus ir kokias linksmas istorijas iš savo kasdienio darbo teatre gali papasakoti? Kažin, ar aktoriai turi prietarų, kuriais vadovaujasi prieš lipdami ant scenos, ir kas gi padeda nepasimesti kebliose situacijose? Apskritai – kas slypi už scenos uždangos – ko nemato žiūrovai? Visa tai ir žymiai daugiau sužinosite teatralizuotoje ekskursijoje po Vilniaus mažąjį teatrą, kurią veda dvi žavios teatro trupės aktorės – „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatė Ilona Kvietkutė ir nepamirštamoji Neringa Būtytė.

Atėję į Vilniaus mažąjį teatrą, pirmiausia atsiduriate rūbinėje, vėliau kylate į teatro fojė esančią kavinę, kur mėgaujatės skanėstais, ir tik tuomet iškilmingai, su artėjančios šventės nuojauta įžengiate į scenos magija spinduliuojančią žiūrovų salę. Bet kas gi slypi už scenos uždangos? Valstybinio Vilniaus mažojo teatro trupės aktorės Ilona Kvietkutė ir Neringa Būtytė sukūrė unikalią teatralizuotos ekskursijos programą, skirtą 12–18 metų moksleiviams, leisiančią šią uždangą praskleisti. Pirmiausia – išgirsti šimtmetį menančią pastato Gedimino prospekte 22, kuriame įsikūręs Vilniaus mažasis teatras, istoriją. XX amžiaus pradžioje čia veikė itin reikšminga Lietuvos kultūrai draugija „Rūta“, rengusi koncertus, paskaitas bei teatro vaidinimus. Draugijos veikloje dalyvavo iškiliausi to meto kultūrininkai, Nepriklausomybės akto signatarai. Pastatą nuo pat pradžių gaubė išskirtinumo dvasia, legendos aura, susijusi su Czeslawo Miloszo, Jaschos Heifetzo ir kitais garsiais vardais. Ar žinojote, kad didingo formato drobę dabartiniame Valstybinio Vilniaus mažojo teatro pastate anuomet įsikūrusiai lietuvių kultūros draugijai „Rūta“ nutapė garsiausias lietuvių dailininkas simbolistas Mikalojus Konstantinas Čiurlionis? Kažin, kur šis įspūdingas kūrinys yra dabar?..

Išskirtinė ir pastato architektūra: įdomu, kad Vilniaus mažojo teatro žiūrovų salė turi unikalias stiklo blokelių lubas – tokios visoje Europoje išlikusios tik dvejos – čia, Vilniuje, ir Prahoje. Teatro patalpų interjeras pasižymi skoninga atkurto autentiško XIX ir XX a. sandūros stiliaus ir modernizmo jungtimi. Maža to, pastatas, kuriame nuo 2005 metų veikia Vilniaus mažasis teatras, anuomet, daugiau nei prieš šimtmetį, buvo aukščiausias sostinėjeǃ Kažin, kiek aukštų jis tuomet turėjo?.. 

Vėliau būsite pakviesti ten, kur paprastai žiūrovams pakliūti netenka, – į užkulisius, repeticijų salę, grimo kambarį, kostiumų sandėlį, meno technikų cechą. Jums bus suteikta išskirtinė galimybė dirstelėti į šiuo metu repetuojamo spektaklio „virtuvę“, pasimatuoti vieną kitą sceninį kostiumą ir išbandyti rekvizitą. Ar apskritai žinote, kas yra spektaklio rekvizitas? O iš ko jis gaminamas? Ekskursijos metu galėsite ne tik pačiupinėti spektakliuose naudojamus daiktus, bet ir pamėginti atspėti, kaip jie padaryti. Jus tikrai nustebins dailininkų fantazija bei išmonėǃ

 Moksleiviai turės galimybę susipažinti su teatre dirbančių žmonių profesijomis: sužinos, kaip gimsta spektaklio scenografija, pamatys dailininkų paruoštus jos maketus, taip pat išgirs, kaip kuriami kostiumai, galiausiai – sužinos ne tik, kas juos kuria, bet ir kas padeda aktoriams šiuos kostiumus apsivilkti. Bus atskleista, už ką atsakingas garso režisierius, šviesų dailininkas, ekskursijos dalyviai išgirs daug šių profesijų žmonių darbo subtilybių. Sužinos, kodėl ypač svarbus aktorių bendradarbiavimas scenoje ir kaip reikia vienam kitą girdėti, matyti; kodėl būtina dirbti komandoje ir kiek žmonių iš tiesų dirba tam, kad spektaklis įvyktų, o žiūrovai patirtų tikrą teatro magiją.

 Pagrindinė ekskursijos dalis vyksta Vilniaus mažojo teatro scenoje – jus pakerės aktorių Ilonos Kvietkutės ir Neringos Būtytės gebėjimas čia pat sukurti eskizą, kurio bendrakūrėjai būsite ir jūs. Išvysite, kaip, pasitelkus šviesą ir garso efektus, sukuriamos skirtingiausios nuotaikos, kaip gimsta scenoje siaučiančios stichijos – audra, rūkas, žaibas – ir kaip vienu akimirksniu scenoje galima persikelti iš miesto į gamtą, galiausiai – kaip skirtingomis aplinkybėmis ir skambant kitokiai muzikai ar efektams tie patys aktorių ištarti žodžiai išgirstami kitaip, įgyja visai naują prasmę.

 Interaktyvioje, smagioje ir be galo turiningoje bei informatyvioje ekskursijoje po Vilniaus mažąjį teatrą moksleiviai bus ne pasyvūs klausytojai, o aktyvūs jos dalyviai. Jūsų laukia daugybė netikėtumų, įdomių atradimų ir naujų įspūdžių, be to, turėsite unikalią galimybę pagilinti žinias apie tai, kas gi iš tiesų yra Teatras ir kokie žmonės jį kuria.

Tad kviečiame Jus vienai valandai tapti didžiaisiais Teatro meno burtininkais!

Renginiai

Renginių nerasta
Loading...
Perkrauti
Paieška nedavė rezultatų
Loading...
Perkrauti