По вашему запросу ничего не найдено
Загрузка...
Перезагрузить

Paskaita - 1791m Lietuvos ir Lenkijos konstitucija lektorė Jolita Linkevičiūtė

Сб 19.01.2019 14:00
Akmenėlių dvaras, Pakruojis
30.00
Popietė su mokslų daktare Jolita Linkevičiūte.

Ar žinojote, kad Gegužės 3 d. Konstitucija laikoma pirmąja Europoje ir antrąja pasaulyje rašytine konstitucija?
Kad tai buvo pažangus žingsnis kuriant modernią tautą Žečpospolitoje?

Popietės aprašymas:

Dar visai neseniai 1971 m. Gegužės 3-iosios Konstitucija Lietuvoje glūdėjo po lietuvių atminties dulkių sluoksniu, apjuosta tarpukario istorikų nubraižytais įsitikinimais. "Abiejų Tautų tarpusavio įsipareigojimas" šiemet pristatomas LR Seime - tai rodo didelį žingsnį istorinės tiesos link. Ši Gegužės 3-iosios Konstitucija buvo pažangus žingsnis kuriant modernią tautą Žečpospolitoje: ji buvo pirmoji tokia Europoje ir antroji rašytinė konstitucija pasaulyje, po Amerikos. ATR Valdymo įstatymas buvo sukurtas, vadovaujantis Ch. Montesquieu apibrėžtu valdžių padalijimo principu. Naująs Gegužės 3-iosios Konstitucijos permąstymas būtų svarbus žingsnis Lietuvos konstitucingumo kontekste.

XVIII a. viduryje Lietuvos ir Lenkijos valstybėse pradėtas socialines ir politines reformas vainikavo 1791 m. gegužės 3 d. Konstitucija – „Valdymo įstatymas“. Tačiau ši konstitucija netapo paskutiniu Ketverių metų seimo akordu.

Valstybės pagrindų reformą užbaigė 1791 m. spalio 20 dieną priimtas įstatymas – „Abiejų Tautų tarpusavio įsipareigojimas“ (Zaręczenie wzaiemne Oboyga Narodów), tapęs esmine konstitucijos pataisa. Seimui ją pateikė Lietuvos konfederacijos maršalas Kazimieras Nestoras Sapiega. Jo projektą parėmė ir karalius Stanislovas Augustas, būgštavęs, kad nesutarimus tarp Lenkijos ir Lietuvos savo tikslams gali išnaudoti konstitucijos reformoms priešiška Rusija. Seimas „Įsipareigojimą“ priėmė vienbalsiai, ir spalio 22 d. jis buvo įtrauktas į teismo knygas. Šis įstatymas nedviprasmiškai teigė, kad Lietuvos „provincija“ yra kažkas kita, nei Mažosios Lenkijos ir Didžiosios Lenkijos provincijos.Jei Lietuvos pasiuntinių ir senatorių paramą Gegužės 3 d. konstitucijai galėtume traktuoti kaip nuolaidą Lenkijai, padarytą dėl visos Respublikos interesų, tai ir „Abiejų Tautų tarpusavio įsipareigojimą“ galime vertinti kaip Lenkijos delegatų nuolaidą Lietuvai. Tai stiprino Lietuvos ir Lenkijos „politinių tautų“ konsolidaciją. Pagal „Įsipareigojimą“ Lietuva privalėjo būti atstovaujama taip, kad turėtų po lygų narių skaičių (kaip ir Lenkija) centrinėse valdžios institucijose. Pusė Iždo ir Karo komisijų bei trečdalis Policijos komisijos narių turėjo būti iš Lietuvos: „Abiejų Tautų karo komisiją ir iždo komisiją turi sudaryti po lygiai asmenų – pusė iš Karūnos, o kita pusė iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos“.
Показать большеПоказать меньше
Мероприятие Дата / Время Место проведения Цена  
Paskaita - 1791m Lietuvos ir Lenkijos konstitucija lektorė Jolita Linkevičiūtė Сб 19.01.2019 14:00 Akmenėlių dvaras, Pakruojis 30.00
Полезная информация
Perkant 10 ir daugiau bilietų kreipkitės: vipklientai@bilietai.lt

Durys atidaromos: ~13:30
Renginio trukmė: ~5:00
Pertraukos: nėra
Vaikai įleidžiami nemokamai: iki 10 metų amžiaus (renginio vietoje pateikti amžių įrodantį dokumentą)
Amžiaus cenzas: nėra
Nuolaidos: netaikomos

Renginio organizatorius prisiima atsakomybę dėl įvykusio renginio ir jo kokybės. Pinigai už bilietus grąžinami tik neįvykus renginiui ar nukėlus renginio datą. Platintojas veikia kaip atsiskleidęs tarpininkas. Detalią informaciją apie bilietų ir nuolaidų kuponų grąžinimus rasite „Vartotojų taisyklėse“ čia.
Место проведения
Petrašiūnų g. 6, Akmenėliai Pakruojis Литва
Организатор
VŠĮ Akmenėlių dvaras
Petrašiūnų g. 6, Akmenėliai Pakruojo r.