logo
Выбрать период
Поиск на карте
Меню

Baletas ''VAIVOS JUOSTA''

Вс 04.12.2022 18:00
COMPENSA koncertų salė, Vilnius

"Vaivos juosta", tai dviejų dalių, baleto spektaklis, sukurtas remiantis senovės lietuvių liaudies legenda apie Vaivą, Perkūną ir Straublį. Spektaklio kompozitorius impresionistas V. Jakubėnas (1904-1976). Spektaklio choreografė Marija Simona Šimulynaitė, akcentuoja, kad "Vaivos juosta" – tai nacionalinė vertybė, šis baletas įeina į teatro istoriją.

Spektaklio ašis, Vinco Krėvės apsakymas apie Saulės dukrą, audėją - Vaivą (mitinė gėrio ir grožio deivė),  bei jos istoriją su žemės gyventoju, muzikantu - Straubliu (lietuviškas Orfėjas) ir audringuoju dangaus valdovu Perkūnu (lietuvių Panteono vyriausias dievas). Istorija prasideda Baltijos jūros pakrantėje. Dievaitę Vaivą pakeri nuostabiai grojantis muzikantas Straublys. Joninių išvakarėse šėlsta laumės, miško būtybės ir žemės gyventojai. Saulės dukra nuaudžia neapsakomo grožio juostą iš žvaigždžių, saulės spindulių, rasos lašų ir ant jos nusileidžia į jūros pakrantę pasiklausyti muzikanto Straublio. Jaunuoliai iš karto beprotiškai vienas kitą įsimyli. Vaivos ir Straublio meilę pamato velnias, Perkūno dievaičio šnipas. Staiga su griaustiniais į žemę atbilda piktas Perkūnas, kuris Vaivą buvo nusižiūrėjęs, kaip savo būsimą nuotaką. Tačiau saulės dukra nesutinka būti aršaus dangaus valdovo žmona. Perkūnas be galo įsiunta, pagrobia nuostabią audėja ir ją nuskraidiną į savo dangaus karalystę. Straublys su Vaiva kenčia dešimt metų. Vaiva, prievarta tapusi Perkūno žmona, apgyvendinta dievaičio rūmuose jūros dugne, lyg belaisvė, prižiūrima dvariškių, bei kipšo, iš sielvarto ima austi liūdesio ir skausmo juostą. Nebeištvėrusi, pasitaikius progai, Vaiva stveria savo juostą ir pabėga į Baltijos jūros krantą, čia dievaitė išgirsta liūdną melodiją, bėga link jos ir pamato mylimąjį Straublį, kuris taip ilgai jos laukė. Vaiva dovanoja Straubliui juostą, jų meilė gyva, bet netrukus aptemsta dangus, Perkūnas svaidydamasis žaibais ir griaustiniais trenkia į Vaivą, ji miršta, tačiau dar spėja perduoti Straubliui savo dieviškąsias kūrybos galias, mylimieji tarsi susilieja į vieną kūną, danguje nušvinta nuostabi juosta, Vaivos siela, iki dabar vadinama vaivorykšte arba Vaivos juosta - žadina įkvėpimą ir globoja talentus.

Baleto muziką įrašė Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, vadovaujamas dirigento Modesto Pitrėno.
Iš pelenų prikelta V. Jakubėno muzika rodo, kad Lietuvoje būta puikių kompozitorių, kurių darbai turi būti viešinami. Kaip teigia pagrindinio vaidmens atlikėja Kristina Tarasevičiūtė: "Šis baletas tuo ir svarbus, kad juo šokėjai gali atgaivinti Lietuvos tautiškumą". 

,,Vaivos juostos“ kelias scenos link, nebuvo lengvas. V. Jakubėnas, įkvėptas lietuvių literatūros klasiko V. Krėvės–Mickevičiaus stilizuoto lietuviško mito „Perkūnas, Vaiva ir Straublys”, sukūrė muziką šios mitinės sakmės motyvais. Antrojo Pasaulinio karo metu partitūra sudegė. V. Jakubėnas iš atminties atkūrė baleto fortepijoninį klavyrą, bet instrumentuoti jau nebe suspėjo. Užklupus antrajai sovietų okupacijai, abu baleto autoriai – V. Jakubėnas ir V. Krėvė, išvyko iš Lietuvos (1944 m.). Jų bendras kūrinys dešimtmečiams išnyko užmarštin. Ilgą laikotarpį „Vaivos juosta“ net nebuvo paminėta Lietuvos baleto istorijoje. Tačiau dabar su trenksmu atgimsta Lietuvos teatro scenoje.

Spektaklio fotografijų galerija - https://www.balticballet.com/galerija/vaivos-juosta/

Spektaklio video santrauka - https://www.youtube.com/watch?v=d_sv_X9wwAg 

 
Показать большеПоказать меньше
Мероприятие Дата / Время Место проведения Цена  
Baletas ''VAIVOS JUOSTA'' Вс 04.12.2022 18:00 COMPENSA koncertų salė, Vilnius 16.17 - 30.00
Мероприятие Baletas ''VAIVOS JUOSTA''
Дата / Время Вс 04.12.2022 18:00
Место проведения COMPENSA koncertų salė, Vilnius
Цена 16.17 - 30.00
Полезная информация

Perkant 10 ir daugiau bilietų galite kreiptis: vipklientai@bilietai.lt

 

Durys atidaromos: 17:00
Renginio trukmė: 2:30
Pertraukos: 20 min.
Renginio kalba: lietuvių
Vaikai įleidžiami nemokamai: ne
Amžiaus cenzas: N3
Nuolaidos:
moksleiviams, neįgaliesiems

Организатор мероприятия берет на себя ответственность за мероприятие и его качество. Возврат билетов осуществляется только в случае отмены или переноса мероприятия. Дистрибьютор выступает в роли посредника, не связанного обязательствами. Для получения подробной информации о возврате билетов, пожалуйста, ознакомьтесь с "Потребительской политикой" здесь.
Место проведения
Организатор
Baltijos Baleto Teatras, VšĮ
Baltijos Baleto Teatras, VšĮ
Birutės g 2 Vilnius
Рег. №: 303162430
Мероприятие Baletas ''VAIVOS JUOSTA''
Дата / Время Вс 04.12.2022 18:00
Место проведения COMPENSA koncertų salė, Vilnius
Цена 16.17 - 30.00
Тот же организатор То же место проведения
Купить билет Baletas KARMEN Baletas KARMEN Vilniaus senasis teatras, Vilnius 19.00 - 39.00
Купить билет Baletas ''KITAS PASAULIS'' pagal DEPECHE MODE muziką Baletas ''KITAS PASAULIS'' pagal DEPECHE MODE muziką COMPENSA koncertų salė, Vilnius 19.20 - 49.00
По вашему запросу ничего не найдено
Загрузка...
Перезагрузить