logo
Выбрать период
Поиск на карте
Меню

Roko opera ''JUNONA IR AVOS'' jau netrukus Lietuvoje

Šiuolaikinės operos pagrindą sudaro tikri XVIII a. įvykiai. Poetas Andrejus Voznesenskis parašė poemą „Avos!“, kurioje buvo pasakojama liūdna 42 metų N.Rezanovo ir 15-metės ispanės Končitos meilės istorija: šią merginą Nikolajus sutiko Kalifornijos pakrantėje. Kai į A.Voznesenskį kreipėsi režisierius Markas Zacharovas, prašydamas parašyti libretą pagal „Sakmės apie Igorio žygį“ siužetą, poetas pasiūlė statyti spektaklį pagal savo poemą. Režisierius sutiko, o kurti muziką pakvietė Aleksejų Rybnikovą. Taip trys genijai sukūrė vieną iš pačių įspūdingiausių XX a. muzikinių spektaklių, ir jis tapo sensacija. Roko operos premjera įvyko 1981 m. liepos 9 d. „Lenkom“ teatro scenoje. Meilės ir įkvėpimo atmosfera gaubia kiekvieną kūrinio žodį ir natą, ir net pakeitus žiūrovų pamiltus aktorius opera nepraranda žavesio.


„Aš tavęs niekada nepamiršiu“

Įvykiai, apie kuriuos pasakojama roko operoje, romantiški, o pagrindiniai herojai kupini meilės ir pasiaukojimo. Tikrovė nuo meninės išmonės skiriasi, bet, kad ir kaip keista, nežymiai. Kai 1806 m. du burlaiviai „Junona“ ir „Avos“ atvyko į Kaliforniją, ispanai sutiko rusus nedraugiškai ir atsisakė jiems ką nors parduoti. Tačiau gana greitai San Fransisko gubernatorius Chosė de Argueljas (Jose de Arguello) neatsilaikė prieš N.Rezanovo diplomato talentą įtikinėti ir jo žavesį, juolab grafą įsimylėjo gubernatoriaus dukra, gražuolė Marija de la Konsepsjon (Maria de la Concepcion), arba trumpai - Končita. Nors N.Rezanovui buvo jau 42-eji, jis neprarado nė kiek savo patrauklumo, be to, buvo garsus, turtingas ir priklausė aukščiausiems visuomenės sluoksniams. Amžininkai tvirtino, kad Končita troško ištekėti už rusų grafo ne tik iš meilės, bet ir iš išskaičiavimo, neva ji svajodavusi apie prabangų gyvenimą Peterburge, tačiau vėlesni įvykiai įrodė, kad jos jausmai N.Rezanovui buvo nuoširdūs.

„Aš tavęs niekada neužmiršiu. Aš tavęs niekada nebepamatysiu“, – šie žodžiai iškalti ant balto kryžiaus Krasnojarskio mieste, o Rusijos valstybinio veikėjo Nikolajaus Rezanovo ir San Francisko komendanto dukros Končitos Argueljo meilės istorija tapo roko operos siužeto ašimi.


Padėjo ir Pierr’as Cardin’as

Roko operos premjera įvyko 1981 metų liepą Maskvos „Lenkom” teatre. Nepamirštamą N.Rezanovo vaidmenį joje sukūrė aktorius Nikolajus Karačencovas.Spektaklis iškart sulaukė atsiliepimų ir Vakarų spaudoje, kur buvo įvertintas kaip antisovietinis. Tai labai apsunkino gyvenimą jo kūrėjams. Rusijoje spektaklis turėjo didžiulį pasisekimą, tačiau rodyti  jį užsienyje buvo uždrausta. Tik po kurio laiko prancūzų dizainerio Pierre’o Cardino dėka teatras išvyko gastrolių į Paryžių ir Niujorką, kur turėjo nepaprastą pasisekimą. Garsaus dizainerio autoriteto dėka, spektaklį vėliau buvo leista suvaidinti Vokietijoje, Olandijoje, Pietų Korėjoje ir kitose šalyse.


Naujausia premjera – Prancūzijoje

Kompozitorius A.Rybnikovas 1999 m. Maskvoje įkūrė savo teatrą, kuris nuo pat pirmų gyvavimo akimirkų užkariavo išrankiausios auditorijos pripažinimą.2009 m. vasarą tarptautiniame P.Cardino festivalyje Prancūzijoje A.Rybnikovo teatras pristatė  naują roko operos „Junona” ir „Avos” versiją. Ši Aleksandro Rychlovo režisuota spektaklio versija sugrąžina pirminį autorių sumanymą. Jame susiliejo rusų religinės muzikos tradicijos, folkloras, masinės miesto muzikos žanrai su idėjinėmis ir estetinėmis kompozitoriaus nuostatomis. Šią versiją pamatys ir Lietuvos publika.

Poemos autorius Andrejus Voznesenskis – Rusijos Valstybinės premijos laureatas, daug kartų pelnęs užsienio šalių apdovanojimus. Paryžiaus festivalio „Triumfas“ metu „Le Nouvel Observateur“ laikraštis Voznesenskį pavadino „didžiausiu mūsų laikų poetu“.
По вашему запросу ничего не найдено
Загрузка...
Перезагрузить