logo
Pasirinkite periodą
Paieška žemėlapyje
Meniu
Paieška žemėlapyje
Pasirinkite periodą
Skaityti daugiau

Gražiausia meilės istorija - baletas „Gulbių ežeras“

Spalio pabaigoje gastroles Lietuvoje surengs tarptautinė baleto trupė „International Festival Ballet“. Dėl karo Ukrainoje šiuo metu Vokietijoje reziduojančioje baleto trupėje šoka Ukrainos, Lenkijos, Latvijos, Kanados ir Vokietijos šokėjai. Baleto trupė, kartu su simfoniniu orkestru „Festival Orchestra“, mūsų šalyje surengs 4 pasirodymus. Publika turės progą išvysti klasika tapusią amžinos meilės istoriją – dviejų dalių baletą „Gulbių ežeras“: spalio 24 d. Klaipėdos Kultūros centre „Žvejų rūmai“, spalio 26 d. „Compensa“ koncertų salėje Vilniuje ir spalio 27 d. „Žalgirio“ arenoje Kaune.

„Flying Saucer Gang“ staigmenos: pristato įspūdingą vaizdo klipą „Kultūra“ bei savo vardinę žolės rūšį

Viena skandalingiausių šalies muzikos grupių „Flying Saucer Gang“ sugrįžta su trenksmu. Šiandien savo gerbėjams dovanoja net dvi staigmenas – naujausią savo kūrinį bei įspūdingą vaizdo klipą „Kultūra“ bei vardinę CBD kanapių rūšį „FSG Kush“. Pasak grupės narių Remigijaus Daškevičiaus – Remio ir Germano Daškevičiaus – Gamkos, šiomis naujienomis stengiamasi parodyti, kaip dvi skirtingos kultūros gali puikiai derėti.

Ukrainos menas „ArtVilnius’22“: kūryba kare yra menininkų ginklas

Ukraina yra svarbus šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius“ partneris nuo pat jos įkūrimo dienų. 2009-aisiais, į pirmąją mugę, atvyko net dešimt meno galerijų iš Ukrainos. „Kiekvienos šalies menininkai turi savo braižą, bet ukrainiečių kūriniai iškart atkreipia dėmesį – talentingi, įdomūs, ryškūs, svarbios temos. 2015 metais, po pirmosios Rusijos aneksijos, norėdami palaikyti ukrainiečių tautą, Ukrainą pirmą kartą pakvietėme tapti ypatingąja mugės viešnia. Lygiai tos pačios intencijos ir šiais metais – Ukraina mugėje dalyvauja ypatingosios viešnios teisėmis“, – teigė šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius“ vadovė Diana Stomienė.

Premjera Lietuvoje: radikaliai aktuali ukrainiečių archeologinė opera „Chornobyldorf“

Spalio 16 dieną, kultūros bare „Kablys“, 8-ojo šiuolaikinės operos festivalio NOA programoje bus pristatyta tarptautinio tinklo „Music Theatre NOW“ konkurso geriausių kūrinių šešetukui priklausanti ir Ukrainos scenos menų apdovanojimuose net keturis apdovanojimus pelniusi archeologinė opera „Chornobyldorf“. Jos premjera įvyko 2021 metų lapkritį, Kijeve, o pirmoji versija buvo sukurta likus dvejiems metams iki didelio masto karo Ukrainoje pradžios. Vis dėlto, pasak vieno iš kūrinio kompozitorių ir režisierių Romano Grygorivo, dabar šios operos aktualumas yra radikalus.

Penkiasdešimtmetį švenčiantis Rokas Radzevičius: aš stabilus ir ištikimas darbinis jautis

Roko grupei „Skylė“ šiais metais sukanka trisdešimt, o jos lyderiui Rokui Radzevičiui šiandien  – penkiasdešimt. Daugiau nei pusę gyvenimo jis praleido su ta pačia grupe, ta pačia šeima, ta pačia mylima muzika. Sako, kad yra stabilus ir ištikimas kaip darbinis jautis: jei jau atsistojo į vagą, eis sąžiningai.

Slapto agento įvaizdį įkūnijęs Mantas Jankavičius: „mes, vyrai, širdyje visi esam šiek tiek džeimsai bondai“.

„Jankavičius. Mantas Jankavičius. Jau šį gruodį, kviečiu jus į misiją, misiją – Kalėdos, jūsų mieste“ – taip savo autorinį koncertų turą pristato daininkas Mantas Jankavičius. Džiugiai nusiteikęs, nekantriai laukdamas susitikimo su savo klausytojais Mantas kviečia šventes pasitikti pakylėtai ir leistis į muzikinį nuotykį.

Pasaulinė hiphopo šokių sensacija „The Royal Family“ atvyksta į Lietuvą

Šiuolaikinio šokio gerbėjų svajonės pildosi - pirmą kartą į Baltijos šalis atvyksta legendinė Naujosios Zelandijos hiphopo šokių trupė „The Royal Family“. Triskart iš eilės pasaulio hiphopo šokių čempionato nugalėtojai iš Naujosios Zelandijos surengs pasirodymus Latvijoje ir Lietuvoje. Gastrolėse „karališkoji šeima “ pristatys šiemet prestižiniu „Emmy“ apdovanojimu už išskirtinę choreografiją įvertintos talentingosios choreografės Parris Goebel kurtą šou programą. Vienintelis „The Royal Family“ pasirodymas mūsų šalyje įvyks spalio 19-ąją dieną „Compensa“ koncertų salėje Vilniuje.

Pasivaikščiojimas po „ArtVilnius’22“ meno lauką: ką pamatyti, ko nepraleisti?

Šį savaitgalį Lietuvos parodų ir kongresų centras „Litexpo“ virs didžiausia Lietuvoje meno galerija. Trijose pagrindinėse centro salėse ir lauke – 12 tūkstančių kvadratinių metrų plote – įsikurs 70 meno galerijų ir institucijų, 320 menininkų iš 18 pasaulio šalių. Tarptautinės šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius’22“ programos rengėjai ir kuratoriai mugės lankytojams parengė programą, kurios svarbiausi akcentai – instaliacijos bei skulptūros žanrai ir ekologija, mugės viešnia – Ukraina.

„ArtVilnius’22“ pristatomoje „Lewben Art Foundation“ ekspozicijoje aštuonkojai sapnuos žmones

Spalio 7 d. duris atversiančios tarptautinės šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius’22“ projektų zonoje „Lewben Art Foundation“ pristatys ekologines problemas analizuojančią ekspoziciją „Do Octopuses Dream about People? Works from the Lewben Art Foundation Collection“ („Ar aštuonkojai sapnuoja žmones? Kūriniai iš „Lewben Art Foundation“ kolekcijos“). Ją kuravo vienas žymiausių lietuvių kuratorių Valentinas Klimašauskas. Parodoje bus eksponuojami kūriniai iš privačios „Lewben Art Foundation“ kolekcijos.

Svarbiausi spalio mėnesio renginiai

Ruduo įsibėgėja, kaip įsibėgėjo ir mokslo metai, tapo įprastais darbo ritmas ir automobilių spūstys didmiesčiuose. Nors jau imame ilgėtis vasaros dienų, antrasis rudens mėnuo spalis nudžiugins daugybe pačių įvairiausių renginių bei pramogų. Pirmasis ryškus įvykis - didžiausia Rytų ir Šiaurės Europoje tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius“. Jau 13-ąjį kartą lankytojus kviečianti mugė „ArtVilnius“ vyks spalio 7, 8 ir 9 dienomis parodų ir kongresų centre „Litexpo“.

Dainotas Varnas apie naują dainą: ji labai intymi

Dainotas Varnas pristato naują dainą „Kaip tu jautiesi“ ir jos vaizdo klipą, kurį pats vadina nuotaikos iliustracija. Dainininkas sako, kad naktinis miestas ir jo šviesos visuomet jį magiškai ramino ir traukė. Jo kūryboje galima rasti nemažai naktinio didmiesčio motyvų. Ne išimtis ir nauja daina.

„Pikaso“ ruošiasi koncertų turui ir dar vienam hitui suteikė antrą gyvenimą

2001 m. išleistame „platininiame“ ir populiariausiame „Pikaso“ albume „Cukrus“ šis kūrinys puikavosi devintoje sąrašo vietoje. Praėjus keliems dešimtmečiams nuo didžiulį ažiotažą tuometinėje Lietuvos popmuzikos kultūroje sukėlusio įvykio, grupė perrašė istoriją.

Koncertas su choreografine uodega kviečia klausytojus paklajoti migloje

Spalio 20 ir 21 dienomis, 18 ir 20 val. Dūmų fabrike įvyks koncerto su choreografine uodega „The Urban Tale of a Hippo“ premjera. Šis išskirtinio žanro muzikos kūrinys pakvies dalyvauti šiuolaikybės kraštovaizdžio bei žmogaus ir gyvūno tapatumo tyrime. Tarptautinė autorių komanda darbą pristatys 8-ajame šiuolaikinės operos festivalyje NOA (Naujosios operos akcija). Kūrinį atliks šiuolaikinės muzikos ansamblis „Synaesthesis“.

Mantas Bendžius pristato naują dainą ir atskleidžia būseną, kuri ją įkvėpė

Mantas Bendžius pristato naują svajingą dainą „Sulėtintam kine“, kurioje ištikimiausi dainininko gerbėjai aptiks kiek kitokį skambesį ir dainavimo manierą. M. Bendžius prasitaria, kad tai ilgai brandinta daina. Nuo jos pirmųjų štrichų iki galutinės versijos praėjo ištisi metai.

Liepa Mondeikaitė, Justinas Lapatinskas ir Simonas Storpirštis susibūrė į įspūdingą muzikini projektą „Mulen Ružo legenda“.

Netikėtas tercetas – talentingieji dainininkai Liepa Mondeikaitė, Justinas Lapatinskas ir charizmatiškasis dainuojantis aktorius Simonas Storpirštis – atskleis skirtingus charakterius ir kartu su gyvo garso grupe bei styginiais instrumentais perkels jus į užburiantį pasaulį unikaliame ir autentiškame muzikiniame projekte „Mulen Ružo legenda“. Specialiai šiam projektui ruošiamos netikėtos aranžuotės bei kuriamas išskirtinis šviesų dizainas.

Ž. Kudirka ir A. Bumšteinas pristato premjerą – korporatyvinę distopiją balsams „Puikus naujas kūnas“

Spalio 19 dieną „Menų spaustuvės“ Juodojoje salėje įvyks korporatyvinės distopijos / probiotinės ekotopijos balsams „Puikus naujas kūnas“ premjera. Šis kūrinys – tai netikėtas dviejų ekscentrikų, kompozitoriaus Arturo Bumšteino ir menininko Žygimanto Kudirkos, bendradarbiavimo rezultatas. Autorių tandemą dar netikėčiau papildo ir kūrinį atliksiantis valstybinio ansamblio „Lietuva“ choras. 8-ojo šiuolaikinės operos festivalio NOA (Naujosios operos akcija) programoje pristatoma premjera nestokos originalumo ir humoro.

„ArtVilnius’22“ parodos „Takas“ kuratorius Vytenis Burokas: „Šiuolaikinis menas išryškina aktualijas ir skaudulius“ (Interviu)

Meno mugėse menininką, Vilniaus dailės akademijos docentą Vytenį Buroką domina ne tik tai, kas atsiduria parodos stenduose ar pakabinama ant galerijos sienų, bet ir visa mugės aplinka. „Įdomu parodyti, ką menininkai sukūrė per metus, bet dar įdomiau apžvelgti kūrybos ir temų tendencijas“, – sako tarptautinės šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius’22“ skulptūrų, instaliacijų ir performansų parodos „Takas“ kuratorius.

Grupė „Skylė“ išskirtiniu koncertu minės solidžią sukaktį - grupės trisdešimtmetį

Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“ švenčia retą ir garbingą scenos jubiliejų. „Skylei“ sukanka 30 metų. Įprastas skaičius žmogui, tačiau didžiulis pasiekimas muzikos grupei.

Robbie Williamsas jubiliejinį solinės karjeros šou surengs Lietuvoje

Britų dainininkas Robbie Williamsas jubiliejinį solinės karjeros šou surengs Lietuvoje. Oficialiai patvirtinta, kad po šešerių metų pertraukos į mūsų šalį sugrįšiantis Robbie Williamsas kovo 10-ąją dieną koncertuos didžiausioje šalyje „Žalgirio“ arenoje Kaune. Gastrolėse „The XXV Tour“ populiarusis dainininkas pristatys neseniai išleistą jubiliejinį albumą „XXV“ ir atliks visus populiariausius savo hitus.

Mantas Stonkus: Gelminei sunku bučiuotis su manim prie kitų žmonių

Komedija „Gal nedarom tragedijos“ su Giedriumi Savicku, Mantu Stonkumi, Gelmine Glemžaite ir Milda Noreikaite leidosi į gastroles po Lietuvą. Paskelbus spalio ir lapkričio datas, publikos susidomėjimas muša rekordus – kai kur jau prireikė papildomų parodymų. „Sprendžiant iš žiūrovų reakcijos, mums gerai pavyko“, – sako G. Savickas.

Svarbiausios naujojo teatrų sezono naujienos

Įsibėgėja naujasis šių metų teatrų sezonas ir didžiausio bilietų platintojo „Bilietai.lt“ valdoma svetainė „Teatrai.lt“ pristato svarbiausias 2022-2023 metų premjeras. „Teatras prasideda čia!“ devizu besivadovaujanti ir didžiausią spektaklių pasirinkimą siūlanti platforma „Teatrai.lt“ pristato scenos naujienas, kurių teatro mėgėjams nevalia praleisti.

„ArtVilnius’22“ architektės pataria, ką reikėtų žinoti apie meno eksponavimą namuose

Pandemija paveikė mūsų gyvenimo būdą. Ir nors nebesame uždaryti namuose, darbas iš namų tampa įprastu reiškiniu. Kokioje aplinkoje dirbame ir ilsimės? Norėtųsi, kad – įkvepiančioje. Apie meno poveikį darbingumui, nuotaikai, emocijoms kalba daugiau nei 3 tūkstančiai tyrimų, kuriuos dar prieš pandemiją Europoje atliko Pasaulio sveikatos organizacija. Kaip namams parinkti tinkamą meno kūrinį? Tokį, kuris ne tik keltų teigiamas emocijas, bet ir būtų vertingas ir derėtų interjere?

„Electric Ladies“ klipas: nemiegota naktis, gamtos grožis ir prarastos garbanos

„Electric Ladies“ pristato kvapą gniaužiantį vaizdo klipą filmuotą viename gražiausių Lietuvos kampelių – Neringoje, labai ankstų rytą. Savitu stiliumi garsėjančios muzikantės atliko Britney Spears dainos „Toxic“ versiją keturiems smuikams kylant saulei.

Linas Adomaitis naujausią savo turą dedikuoja sūnui Jokūbui

Vienas žymiausių Lietuvos atlikėjų Linas Adomaitis pristato naują pavadinimą savo koncertiniam turui didžiosiose šalies arenose. Estetika ir muzikine prabanga alsuojantys turo pasirodymai drauge su Naujų idėjų kameriniu orkestru NIKO vyks gruodžio 22 dieną Klaipėdoje ir gruodžio 27 dieną Kaune.

„8 Kambarys

„8 Kambarys" grįžta į Vilnių ir skelbia apie naują koncertą sostinėje. Populiarioji hiphopo grupė gruodžio 9-ąją dieną surengs koncertą Lietuvos parodų ir kongresų centre „LITEXPO".

Opera „Lokys“ dedikuota lietuviškos muzikos čiurlioniui – kompozitoriui Broniui Kutavičiui

Belaukiant intriguojančio siužeto Broniaus Kutavičiaus (1932–2021) operos „Lokys“, skirtos 90-osioms kompozitoriaus gimimo metinėms, kviečiame pasidomėti kuo išskirtinis kompozitorius, kurio vaizduotės ir gabumų dėka pasaulis išgirdo vieną gražiausių kada nors Lietuvoje sukurtų operų.

Rafailas Karpis ir Jokūbas Bareikis kviečia skambiai paminėti John Lennon gimtadienį su The Beatles muzika

Pavasarį Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje ir Kauno filharmonijoje įvykusi premjera „John Lennon Istorija“ jau šį rudenį sugrįžta į koncertų sales. Būdami neoficialūs „The Beatles“ grupės istorijos vėliavnešiai – Jokūbas Bareikis, Rafailas Karpis ir muzikinių projektų agentūra „Pepper Live“, norime skambiai paminėti 82-ąjį Džono Lenono gimtadienį, turėjusį būti šių metų spalio 9 dieną, todėl kviečiame į koncertus, kuriuose atskleisime svarbiausius ir negirdėtus faktus apie „The Beatles“ lyderį ir jo spalvingą gyvenimą bei kartu su gyvo garso grupe atliksime gražiausias muzikanto ir The Beatles dainas.

Saulius Prūsaitis ir Iglė pristato dainą ir turą: išaugome mokytojo ir mokinės santykius

Saulius Prūsaitis ir Iglė pristato naują bendrą kūrinį „Tas jausmas“. Dainą lydi vasaros karščiu dvelkiantis vaizdo klipas, kurį duetas nufilmavo egzotiškoje vietoje. Drauge su dainos premjera jie skelbia ir didelį bendrą koncertinį turą. Gruodį Saulius Prūsaitis ir Iglė surengs dešimt pasirodymų: neaplenks nei mažesnių miestų salių, nei didžiųjų šalies arenų.

„ArtVilnius’22“ projektų zonos kuratorius Valentinas Klimašauskas: „Šiuolaikinis menas yra ypač globalus“

Šių metų tarptautinės meno mugės „ArtVilnius’22“ projektų zona bus transformuota į atvirą, žiūrovus įtraukiančią „miesto mieste“ ekosistemą „Karščiuojantys kūnai“. Jos kūrėjas – šiuolaikinio meno kuratorius, menotyrininkas ir rašytojas Valentinas Klimašauskas. „Man įdomu į ekologijos temą mene pažvelgti plačiau, kalbėti apie minčių, apie informacinių sistemų ekologiją ir apie tai, kaip ekologija susijusi su politika, ekonomika, urbanistika ir kitomis svarbiomis mūsų gyvenimo sritimis“, – sako „ArtVilnius’22“ projektų zonos kuratorius.

Jessica Shy kviečia į svarbiausią gyvenimo koncertą

Dainininkė Jessica Shy kviečia gerbėjus į svarbiausią gyvenimo koncertą. Bene labiausiai klausoma ir geidžiama jaunosios kartos atlikėja gruodžio 16-ąją dieną surengs grandiozinį koncertą „Žalgirio“ arenoje Kaune. Didžiausioje šalyje arenoje skambės ne tik garsiausios Jessica Shy dainos „Rožė“, „Viskas, ką turiu“, „Šokam lėtai“ ir šios vasaros hitas „Tyliai pakuždėk“, bet ir nauji kūriniai iš būsimo albumo.

„Daddy Was A Milkman“ skelbia įspūdingiausią karjeros koncertą su orkestru

Atlikėjas Ignas Pociūnas, žinomas kaip „Daddy Was A Milkman“, ruošiasi įspūdingiausiam karjeros koncertui su orkestru. Gruodžio 14-ąją dieną sukvies gerbėjus į „Žalgirio“ areną Kaune, kur surengs koncertą kartu su Modesto Pitrėno vadovaujamu orkestru. Didžiausioje šalies arenoje naujai suskambės visi populiariausi „Daddy Was A Milkman“ hitai ir naujos dainos.

Prasidėjo krepšinio klubo BC „Wolves“ abonementų ir bilietų į rungtynes prekyba

Pirmadienį (rugsėjo 12 d.) startavo krepšinio klubo BC „Wolves“ abonementų ir bilietų į rungtynes prekyba. Nauji žaidėjai krepšinio pasaulyje BC „Wolves“ pradeda savo kelią Lietuvos krepšinyje. Pirmąjį savo sezoną klubas žais Alytuje, mieste turinčiame krepšinio tradicijas. Klubo BC „Wolves“ abonementus ir bilietus į rungtynes platina didžiausias šalyje bilietų platintojas „Bilietai.lt“.

Rokas Yan žengia svarbų žingsnį karjero – paskelbė apie solinį koncertą unikalioje sostinės erdvėje

Jaunosios kartos kūrėjas ir atlikėjas Rokas Yan, daugeliui atpažįstamas iš tokių kūrinių kaip „Stadionai“, „Surask mane“, „Vasaros mažai“ ar „Vakar vakare“ savo muzikinėje karjero žengia svarbiausią žingsnį – surengs pirmąjį solinį koncertą. Spalio 20 dieną sostinės renginių erdvėje „Kablys + kultūra“ įvyksiantis koncertas atlikėjui tai ilgos muzikinės kelionės atomazga, kurioje pirmą kartą nuskambės būsimo albumo kūriniai.

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro abonementas

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras pasiruošęs apdovanoti ištikimiausius savo gerbėjus Iki spalio 31 d. interneto svetainėje www.klaipedosmuzikinis.lt perkant ne mažiau kaip po 2 bilietus į nemažiau kaip 3 spektaklius – taikoma 50 procentų nuolaida!

Grupė „Rammstein“: 2023 m. gastroles Europoje pradėsime Lietuvoje

Mūsų šalyje ypač laukiama grupė „Rammstein“ sudrebins Vilnių. Populiarieji Vokietijos industrinio metalo muzikos atstovai 2023-ųjų metų koncertines gastroles Europoje pradės būtent Lietuvoje. „Rammstein“ grandiozinis koncertas ir pirotechnikos šou įvyks gegužės 22-ąją dieną Vingio parke. Manoma, kad grupės „Rammstein“ pasiklausyti į didžiausią koncertinę erdvę po atviru dangumi susirinks rekordinis skaičius gerbėjų. Tai bus vienintelis grupės pasirodymas Baltijos šalyse.

8-toji „Naujosios operos akcija“: pasaulinės premjeros, užsienio svečiai ir jaunųjų analitikų laboratorija

Spalio 14–22 dienomis prodiuserinė kompanija „Operomanija“ kviečia į 8-tąjį NOA (Naujosios operos akcija) festivalį. Po ketverių metų į Vilniaus erdves sugrįžtantis renginys siūlo pratęsti pažintį, o gal kaip tik pirmą kartą atrasti šiuolaikinio muzikos teatro, naujosios operos žanrų įvairovę.

Sėkmingiausias pianistas pasaulyje Richardas Claydermanas koncertuos Vilniuje

„Guinness“ pasaulio rekordų knygoje sėkmingiausiu pianistu pasaulyje tituluojamas Richardas Claydermanas pavasarį koncertuos Lietuvoje. Milijonus gerbėjų turintis garsusis atlikėjas vienintelį pasirodymą mūsų šalyje surengs kovo 11-ąją dieną „Compensa“ koncertų salėje Vilniuje. Richardas Claydermanas pristatys naujausią dvigubą albumą „Forever Love“. Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną sostinėje koncertuosiantis Richardas Claydermanas ne tik atliks garsiausius savo kūrinius „Ballade Pour Adeline“, „Mariage D‘Amour“ ar „Love Story“ - koncerte girdėsime ir naujai suskambusius grupės „Coldplay“ „Viva La Vida“, Edo Sheerano „Perfect Symphony“ hitus bei daugelį kitų naujų kūrinių.

Svarbiausi rugpjūčio mėnesio renginiai Lietuvoje

Trečiasis kalendorinės vasaros mėnuo paprastai yra skirtas poilsiui. Būtent šį mėnesį nemažai lietuvių renkasi atostogoms, per kurias mus džiugins daugybė įvairiausių renginių ir pramogų. Šįkart pristatome ne tik svarbiausius renginius Lietuvoje, bet ir supažindinsime su didžiausiais įvykiais Estijoje bei Latvijoje. Bene svarbiausiu mėnesio įvykiu taps Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės kontrolinės varžybos, kuriose mūsų krepšininkai ruošis 2023 metais vyksiančiai Pasaulio taurei ir kovai dėl „EuroBasket“ trofėjaus.

Tarptautinio šiuolaikinio cirko festivalio HELIUM programa pasakos apie ryšius su savo kūnu, artimaisiais bei supančia aplinka

Menų spaustuvės organizuojamas tarptautinis šiuolaikinio cirko festivalis HELIUM, Vilniuje šiais metais vyks rugsėjo 6-11 dienomis ir kvies į įvairialypius, skirtingų cirko disciplinų pasirodymus!

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncertmeisteris Dainius Puodžiukas: „Galbūt dabartiniam momentui ir kaupiau visą patirtį“

Šią vasarą Lietuvos valstybiniame simfoniniame orkestre, vadovaujamame meno vadovo ir vyr. dirigento Gintaro Rinkevičiaus, įvyko didelės permainos. Ilgametį orkestro koncertmeisterį Zbignievą Levickį pakeitė talentingi ir didžiulę muzikinę patirtį sukaupę smuikininkai – Dainius Puodžiukas ir Kristupas Keller. Šią savaitę kviečiame į pažintį su orkestro koncertmeisteriu smuikininku D. Puodžiuku.

Dainiau, praėjo daugiau nei mėnuo, kai einate Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncertmeisterio pareigas. Esate naujas žmogus šiame kolektyve, kokie pirmieji Jūsų įspūdžiai?
Jau ruošdamasis konkursui žinojau, kad tai yra vienas geriausių ir profesionaliausių kolektyvų Lietuvoje. Dar grojant Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre teko dirbti su maestro G. Rinkevičiumi. Tuomet man pasirodė, kad tai yra žmogus, kuris turi puikią muzikinę intuiciją, labai profesionaliai atlieka savo darbą ir su kuriuo labai paprasta, lengva ir malonu dirbti. Todėl vienas pagrindinių dalykų, lėmusių mano apsisprendimą, buvo tai, kad norėjau dirbti su maestro G. Rinkevičiumi. Aišku, ateinant į naują kolektyvą visada yra vidinis nerimas, kaip priims kolegos. Buvo smagu patirti, kad kolektyvas labai profesionalus, labai geranoriškai priėmė ir sukūrė gerą darbinę atmosferą.

Jums yra tekę dirbti koncertmeisteriu tiek Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, tiek Gidono Kremerio vadovaujamame kameriniame orkestre „Kremerata Baltica. Gal galėtumėte šiek tiek papasakoti mūsų skaitytojams, kokių savybių reikalauja koncertmeisterio pozicija, kokias funkcijas jis atlieka?
Sutikčiau su maestro G. Rinkevičiaus išsakyta mintimi, kad geras grojimas yra tik pusė orkestro koncertmeisterio darbo. Ne mažesnę dalį sudaro gebėjimas apjungti kolektyvą, sukurti gerą darbinę atmosferą. Koncertmeisteris yra laidininkas tarp orkestro ir dirigento. Šioje pozicijoje labai svarbus autoriteto klausimas, tačiau autoritetas neatsiranda savaime, jis yra įgyjamas su laiku. Koncertmeisteris taip pat turi turėti visą komplektą kitų reikalingų savybių – būti geru psichologu, mokėti laiku pasakyti tinkamą žodį, pakalbėti su žmogumi, jį nuraminti, stengtis, kad visi kolektyve galėtų duoti tai, ką gali geriausio. Šalia orkestro dirbu pedagoginį darbą, todėl žinau, kad jeigu žmogus psichologiškai jaučiasi nepatogiai, jis negalės padaryti darbo šimtu procentų. Galiausiai turi atsirasti vientisas orkestro skambėjimas, o tai yra labai stipriai susiję dalykai. Jei kažkuris muzikantas nesijaus kolektyvo dalimi, tai atsispindės ir grojime. Girdėsis, kad orkestras nėra vientisa, kvėpuojanti masė, kad kažkur yra atskiros detalės. Orkestro koncertmeisteris turi padaryti, kad to nebūtų.

Pereikime prie Jūsų įspūdingo muzikinio kelio. Papasakokite, koks jis buvo, prieš tampant Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncertmeisteriu?
Mano orkestrinė patirtis prasidėjo nuo studijų Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Teko groti programose su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru, Lietuvai atgavus nepriklausomybę maestro Sauliaus Sondeckio kvietimu kartu su Lietuvos kameriniu orkestru važiavome į koncertų turą po Vokietiją. Akiratį labai praturtino patirtis grojant Paryžiaus konservatorijoje. Vėliau išvykau studijuoti į Ameriką, Bostono universitetą, kuris yra vienas iš trijų garsiausių ir stipriausias orkestrines mokyklas turinčių universitetų. Dalyvaujant perklausose į žymius orkestrus, turėti įrašą, kad baigei Bostono universitetą, yra didelis privalumas.

Nors studijavau solisto programoje, bet visiems, gaunantiems stipendijas, buvo privaloma groti orkestre. Repeticijos vykdavo tris kartus per savaitę po tris valandas, programos keisdavosi kas dvi-tris savaites, buvo nuolat keičiamos grojimo pozicijos – vieną programą gali groti koncertmeisteriu, kitą – sėdėti antrų smuikų trečiame pulte. Grįžęs į Lietuvą dirbau orkestro koncertmeisteriu Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre. Vėliau perėjau prie solinių koncertų, tris metus grojau „Chordos“ kvartete – tai buvo man įdomi sritis, nauja sfera. Po to gavau pasiūlymą vadovauti M. K. Čiurlionio menų mokyklos styginių skyriui. Keičiau sritis, nes man visą gyvenimą norėjosi naujų žinių. Galvoju, galbūt dabartiniam momentui ir kaupiau visą patirtį.

Gal viskas taip ir būtų tęsęsi, bet man iš mašinos pavogė smuiką. Tai buvo labai sunkus etapas – buvau labai stipriai prisirišęs prie savo instrumento, jis tapo mano gyvenimo palydovu. Apie šį įvykį sužinojo G. Kremeris, susisiekė su manimi ir sako: „Girdėjau, atsitiko nelaimė. Jeigu reikia, galiu tau duoti smuiką iš savo kolekcijos.“ Jis perdavė man savo instrumentą, vėliau susitikome dar kartą, ir tuomet gavau pasiūlymą grįžti į „Kremerata Baltica, kurioje grojau dar studijų metais. Sutikau. Taip prasidėjo mūsų draugystė, kuri truko nuo 2013 iki 2020 metų. Galbūt ji būtų tęsusis iki šiol, bet atėjo pandemija, gimė mano sūnus. Išvykos su „Kremerata Baltica“ buvo ilgos, trijų, kartais penkių savaičių, o aš norėjau matyti, kaip jis auga. Buvau pakeliavęs, pamatęs pasaulio, o sūnaus gimimas man atrodė visiškai naujas dalykas ir tapo pagrindinė prasmė. Supratau, kad iki tol viską dariau labai asmeniškai ir gana egoistiškai. Gimus sūnui, viskas pasikeitė, užtruko laiko prie to prisitaikyti. Kita vertus, man patinka išeiti iš komforto zonos – taip daug įdomiau gyventi, gimsta nauji gražūs dalykai. Taigi išėjau iš „Kremerata Baltica“ ir grįžau į operos teatrą – ten du metus dirbau antrų smuikų koncertmeisterio pavaduotoju, bet nesijaučiau, kad galėčiau panaudoti savo sukauptas žinias.

Papasakokite, kuo skiriasi darbo specifika operos teatre ir simfoniniame orkestre?
Operos teatro ir simfoninio orkestro specifika skiriasi kardinaliai. Pirmi smuikai teatre akompanuoja vokalistams arba baletui, antri smuikai akompanuoja pirmiems – čia vietos kūrybai mažiau, ti  daugiau techniškas atlikimas. Simfoninis orkestras operos teatre yra tarsi sraigtelis visame dideliame spektaklio procese. Publika ateina pažiūrėti, kas vyksta ant scenos – čia labai svarbi režisūra, dekoracijos, kiti niuansai. Tačiau žiūrovas nemato muzikantų, ir muzika tampa tarsi spektaklio fonu. Nuėjus į simfoninio orkestro koncertą, muzikantai yra dėmesio centre, jie yra visos kūrinio idėjos, atmosferos, nuotaikos perteikėjai. Į simfoninio orkestro koncertą žmonės ateina paklausyti muzikos, kuri tą vakarą skamba būtent taip ir ne kitaip. Taigi operos teatro ir simfoninio orkestro specifika yra nesulyginami dalykai.

Studijų Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje metu stažavotės Paryžiaus nacionalinėje muzikos ir šokio konservatorijoje. Po magistro studijų Lietuvoje išvykote studijuoti į JAV, kur baigėte Bostono universitetą ir Longy muzikos akademiją. Gal galite pasidalinti, kuo studijos užsienyje skyrėsi nuo įgytos patirties Lietuvoje?
Labai skyrėsi galimybės. Į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją įstojau 1995 m. Tuo metu natas buvo galima tik atsišviesti, nusipirkti naujas nebuvo jokios galimybės. Nebuvo ir „YouTube“ – įrašų eidavome klausyti į akademijos fonoteką, kurioje buvo krūva plokštelių. Pasiimdavau kokias tris-keturias skirtingų atlikėjų plokšteles, užsidarydavau į tokį mažą kambarėlį ir sėdėdavau ten tris-keturias valandas, klausydavausi. Bet tie atlikėjai būdavo daugiausia rusų, Maskvos konservatorijos auklėtiniai. Norėjosi daugiau įvairovės. Klausydamasis stengdavausi perprasti interpretacijas, išmokau išgirsti pirštuotes. Ausis turėjo pasakyti, ant kurių stygų groja, kur daromas perėjimas, kokią aplikatūrą naudoja. Jeigu man kildavo klausimų, reikėdavo papildomos informacijos, jos praktiškai nebuvo įmanoma gauti. Dabar įsijungi „YouTube“ ir gali viską matyti, o tada nebuvo jokios galimybės. Nebuvo, ką klausyti – arba plokštelė, arba koncertas. Plokštelės senos, traškančios, o ir koncertų norėjosi daugiau... Nors iki dabar manau, dėstymo lygis Lietuvoje yra pakankamai aukštas.

Išvykus į Paryžiaus konservatoriją, į JAV, man buvo šokas – ateinu į muzikos įrašų parduotuvę, ir galo nematyti. Kokių noriu atlikėjų galiu pasiklausyti per ausines, nusipirkti diskų. Natų parduotuvės kaip didžiuliai knygynai – krūva įvairiausių redakcijų, knygos apie atlikėjus, kompozitorius, dirigentus, apie interpretacijas, mokyklas – aš tiesiog ten kartais nueidavau ir skaitydavau, nes visų natų nenusipirksi. Būdavo, kad groju, ir kažkas man neaišku. Tuomet ateinu, pasiimu to paties kūrinio 5–6 redakcijas ir žiūriu – vieno atlikėjo, antro, trečio, kaip jie sprendžia tam tikras vietas, kokie štrichai. Išmaniųjų telefonų dar nebuvo, tai „nusifotografuodavau“ su savo atmintim. Kartais, jeigu sudomindavo redakcija, matydavau, kad yra įdomių, nestandartinių sprendimų, ją nusipirkdavau. Man visada norėjosi nestandartinių ieškojimų, todėl ten praleisdavau daugybę laiko. Bostono universiteto bibliotekoje galėdavau pasiimti kūrinių partitūras – Lietuvoje to padaryti nebuvo jokios galimybės. Instrumentų priežiūra nuvažiavus į užsienį taip pat buvo visiškai kitas pasaulis. Ten dirbo aukščiausio lygio meistrai, pasakodavo smulkiai, kiek, kas ir nuo ko skiriasi, ką geriau naudoti, kaip prižiūrėti. Pasirinkimas buvo didžiulis. O Lietuvoje tuo metu viskas dar buvo mėgėjiška, daroma iš nuogirdų. Tuo laikotarpiu užsienis man atvėrė visiškai kitą pasaulį. Ir dabar studentams sakau, kad išvykti studijuoti į užsienį labai naudinga – tai ir kalba, skirtingos kultūros, skirtingi pedagogai, yra galimybė susipažinti su skirtingomis mokyklomis. Visa tai labai praturtina. O vėliau gyvenime kiekvienas pasirenka – man taip susiklostė, kad grįžau į Lietuvą.

Taigi kodėl nusprendėte vis dėlto grįžti į Lietuvą?
Iš tiesų, jeigu atvirai, nebuvo plano grįžti. Aišku, ryšys su Lietuva niekada nebuvo nutrūkęs – čia grįždavau du kartus per metus. Bet susiklostė tokia situacija, kad baigdamas studijas Amerikoje pradėjau dirbti pas vieną profesorę asistentu. Man labai patiko pedagoginis darbas, bet tam, kad galėčiau turėti savo klasę ir dirbti su studentais, man reikėjo pedagoginio darbo patirties. Kaip tik tuo metu atėjo pasiūlymas iš Lietuvos – tuometinis Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Kauno fakultetas pasiūlė darbą styginių katedroje. Man kaip tik to ir reikėjo: galvoju, du-tris metus padirbsiu ir grįšiu į Ameriką dėstyti. Tačiau Lietuvoje darbai įsisuko – mane pakvietė tapti M. K. Čiurlionio menų mokyklos styginių katedros vedėju. Metai bėgo, ir galiausiai supratau, kad niekur nebevažiuosiu.

Mano gyvenime prieš kažką keičiant visada būna svarbūs du aspektai: arba jaučiuosi nereikalingas, nepakankamai įvertintas, arba darbe nėra pakankamai motyvacijos, ir jaučiuosi išsisėmęs, užsisėdėjęs. Man svarbu, kad visą laiką būtų galimybės judėti į priekį, ieškoti, tobulėti. Dėl to darbas Lietuvos valstybiniame simfoniniame orkestre, simfoninė muzika, man atrodo neišsemiamas. Tai yra kūrybinis darbas, kuris inspiruoja, kuriame jaučiu labai didelę motyvaciją. Dabar man norisi tiesiog susikoncentruoti ir daryti tai, ką galiu geriausiai.

Gyvendamas Bostone pasiilgdavote Lietuvos?
Bostonas – ypatingai gražus miestas, vienas gražiausių Amerikoje. Turi senamiestį, yra prie jūros, jame labai daug kultūros, universitetų, studentų... Bet Vilnius turi kažkokią magišką trauką, sunku net apibūdinti tą ryšį su miestu. Kartą praėjus Vilniaus senamiesčiu, visą laiką norisi sugrįžti atgal.

Turite sukaupęs didžiulę muzikinę patirtį. O ką mėgstate veikti laisvalaikiu?
Dar studijuodami Amerikoje su broliu (pianistu Aidu Puodžiuku – aut. past.) intensyviai sportavome, šalia namų buvo krepšinio, lauko teniso aikštelė, kur beveik kas vakarą eidavome žaisti. Kai grojau su „Kremerata Baltica, dažnai visi susitikdavome pažaisti futbolo. Mėgdavau porą kartų per savaitę pabėgioti – kad galva prasivalytų, atsijungtų. Man bėgimas kaip meditacija – paskęstu kažkur savyje, atsitraukiu nuo darbų, stebiu gamtą, aplinką, žmones. Pastaruoju metu mano laisvalaikis daugiau susijęs su šeima – jei turiu laisvo laiko, stengiuosi jį praleisti kartu.

Bilietus į naujojo Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro sezono koncertus galite įsigyti Vilniaus kongresų rūmų ir Bilietai.lt kasose bei internetu www.bilietai.lt.


 
Paieška nedavė rezultatų
Loading...
Perkrauti