logo
Pasirinkite periodą
Paieška žemėlapyje
Meniu
Paieška žemėlapyje
Pasirinkite periodą
Skaityti daugiau

Pasivaikščiojimas po „ArtVilnius’22“ meno lauką: ką pamatyti, ko nepraleisti?

Šį savaitgalį Lietuvos parodų ir kongresų centras „Litexpo“ virs didžiausia Lietuvoje meno galerija. Trijose pagrindinėse centro salėse ir lauke – 12 tūkstančių kvadratinių metrų plote – įsikurs 70 meno galerijų ir institucijų, 320 menininkų iš 18 pasaulio šalių. Tarptautinės šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius’22“ programos rengėjai ir kuratoriai mugės lankytojams parengė programą, kurios svarbiausi akcentai – instaliacijos bei skulptūros žanrai ir ekologija, mugės viešnia – Ukraina.

„ArtVilnius’22“ pristatomoje „Lewben Art Foundation“ ekspozicijoje aštuonkojai sapnuos žmones

Spalio 7 d. duris atversiančios tarptautinės šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius’22“ projektų zonoje „Lewben Art Foundation“ pristatys ekologines problemas analizuojančią ekspoziciją „Do Octopuses Dream about People? Works from the Lewben Art Foundation Collection“ („Ar aštuonkojai sapnuoja žmones? Kūriniai iš „Lewben Art Foundation“ kolekcijos“). Ją kuravo vienas žymiausių lietuvių kuratorių Valentinas Klimašauskas. Parodoje bus eksponuojami kūriniai iš privačios „Lewben Art Foundation“ kolekcijos.

Svarbiausi spalio mėnesio renginiai

Ruduo įsibėgėja, kaip įsibėgėjo ir mokslo metai, tapo įprastais darbo ritmas ir automobilių spūstys didmiesčiuose. Nors jau imame ilgėtis vasaros dienų, antrasis rudens mėnuo spalis nudžiugins daugybe pačių įvairiausių renginių bei pramogų. Pirmasis ryškus įvykis - didžiausia Rytų ir Šiaurės Europoje tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius“. Jau 13-ąjį kartą lankytojus kviečianti mugė „ArtVilnius“ vyks spalio 7, 8 ir 9 dienomis parodų ir kongresų centre „Litexpo“.

Dainotas Varnas apie naują dainą: ji labai intymi

Dainotas Varnas pristato naują dainą „Kaip tu jautiesi“ ir jos vaizdo klipą, kurį pats vadina nuotaikos iliustracija. Dainininkas sako, kad naktinis miestas ir jo šviesos visuomet jį magiškai ramino ir traukė. Jo kūryboje galima rasti nemažai naktinio didmiesčio motyvų. Ne išimtis ir nauja daina.

„Pikaso“ ruošiasi koncertų turui ir dar vienam hitui suteikė antrą gyvenimą

2001 m. išleistame „platininiame“ ir populiariausiame „Pikaso“ albume „Cukrus“ šis kūrinys puikavosi devintoje sąrašo vietoje. Praėjus keliems dešimtmečiams nuo didžiulį ažiotažą tuometinėje Lietuvos popmuzikos kultūroje sukėlusio įvykio, grupė perrašė istoriją.

Koncertas su choreografine uodega kviečia klausytojus paklajoti migloje

Spalio 20 ir 21 dienomis, 18 ir 20 val. Dūmų fabrike įvyks koncerto su choreografine uodega „The Urban Tale of a Hippo“ premjera. Šis išskirtinio žanro muzikos kūrinys pakvies dalyvauti šiuolaikybės kraštovaizdžio bei žmogaus ir gyvūno tapatumo tyrime. Tarptautinė autorių komanda darbą pristatys 8-ajame šiuolaikinės operos festivalyje NOA (Naujosios operos akcija). Kūrinį atliks šiuolaikinės muzikos ansamblis „Synaesthesis“.

Mantas Bendžius pristato naują dainą ir atskleidžia būseną, kuri ją įkvėpė

Mantas Bendžius pristato naują svajingą dainą „Sulėtintam kine“, kurioje ištikimiausi dainininko gerbėjai aptiks kiek kitokį skambesį ir dainavimo manierą. M. Bendžius prasitaria, kad tai ilgai brandinta daina. Nuo jos pirmųjų štrichų iki galutinės versijos praėjo ištisi metai.

Liepa Mondeikaitė, Justinas Lapatinskas ir Simonas Storpirštis susibūrė į įspūdingą muzikini projektą „Mulen Ružo legenda“.

Netikėtas tercetas – talentingieji dainininkai Liepa Mondeikaitė, Justinas Lapatinskas ir charizmatiškasis dainuojantis aktorius Simonas Storpirštis – atskleis skirtingus charakterius ir kartu su gyvo garso grupe bei styginiais instrumentais perkels jus į užburiantį pasaulį unikaliame ir autentiškame muzikiniame projekte „Mulen Ružo legenda“. Specialiai šiam projektui ruošiamos netikėtos aranžuotės bei kuriamas išskirtinis šviesų dizainas.

Ž. Kudirka ir A. Bumšteinas pristato premjerą – korporatyvinę distopiją balsams „Puikus naujas kūnas“

Spalio 19 dieną „Menų spaustuvės“ Juodojoje salėje įvyks korporatyvinės distopijos / probiotinės ekotopijos balsams „Puikus naujas kūnas“ premjera. Šis kūrinys – tai netikėtas dviejų ekscentrikų, kompozitoriaus Arturo Bumšteino ir menininko Žygimanto Kudirkos, bendradarbiavimo rezultatas. Autorių tandemą dar netikėčiau papildo ir kūrinį atliksiantis valstybinio ansamblio „Lietuva“ choras. 8-ojo šiuolaikinės operos festivalio NOA (Naujosios operos akcija) programoje pristatoma premjera nestokos originalumo ir humoro.

„ArtVilnius’22“ parodos „Takas“ kuratorius Vytenis Burokas: „Šiuolaikinis menas išryškina aktualijas ir skaudulius“ (Interviu)

Meno mugėse menininką, Vilniaus dailės akademijos docentą Vytenį Buroką domina ne tik tai, kas atsiduria parodos stenduose ar pakabinama ant galerijos sienų, bet ir visa mugės aplinka. „Įdomu parodyti, ką menininkai sukūrė per metus, bet dar įdomiau apžvelgti kūrybos ir temų tendencijas“, – sako tarptautinės šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius’22“ skulptūrų, instaliacijų ir performansų parodos „Takas“ kuratorius.

Grupė „Skylė“ išskirtiniu koncertu minės solidžią sukaktį - grupės trisdešimtmetį

Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“ švenčia retą ir garbingą scenos jubiliejų. „Skylei“ sukanka 30 metų. Įprastas skaičius žmogui, tačiau didžiulis pasiekimas muzikos grupei.

Robbie Williamsas jubiliejinį solinės karjeros šou surengs Lietuvoje

Britų dainininkas Robbie Williamsas jubiliejinį solinės karjeros šou surengs Lietuvoje. Oficialiai patvirtinta, kad po šešerių metų pertraukos į mūsų šalį sugrįšiantis Robbie Williamsas kovo 10-ąją dieną koncertuos didžiausioje šalyje „Žalgirio“ arenoje Kaune. Gastrolėse „The XXV Tour“ populiarusis dainininkas pristatys neseniai išleistą jubiliejinį albumą „XXV“ ir atliks visus populiariausius savo hitus.

Mantas Stonkus: Gelminei sunku bučiuotis su manim prie kitų žmonių

Komedija „Gal nedarom tragedijos“ su Giedriumi Savicku, Mantu Stonkumi, Gelmine Glemžaite ir Milda Noreikaite leidosi į gastroles po Lietuvą. Paskelbus spalio ir lapkričio datas, publikos susidomėjimas muša rekordus – kai kur jau prireikė papildomų parodymų. „Sprendžiant iš žiūrovų reakcijos, mums gerai pavyko“, – sako G. Savickas.

Svarbiausios naujojo teatrų sezono naujienos

Įsibėgėja naujasis šių metų teatrų sezonas ir didžiausio bilietų platintojo „Bilietai.lt“ valdoma svetainė „Teatrai.lt“ pristato svarbiausias 2022-2023 metų premjeras. „Teatras prasideda čia!“ devizu besivadovaujanti ir didžiausią spektaklių pasirinkimą siūlanti platforma „Teatrai.lt“ pristato scenos naujienas, kurių teatro mėgėjams nevalia praleisti.

„ArtVilnius’22“ architektės pataria, ką reikėtų žinoti apie meno eksponavimą namuose

Pandemija paveikė mūsų gyvenimo būdą. Ir nors nebesame uždaryti namuose, darbas iš namų tampa įprastu reiškiniu. Kokioje aplinkoje dirbame ir ilsimės? Norėtųsi, kad – įkvepiančioje. Apie meno poveikį darbingumui, nuotaikai, emocijoms kalba daugiau nei 3 tūkstančiai tyrimų, kuriuos dar prieš pandemiją Europoje atliko Pasaulio sveikatos organizacija. Kaip namams parinkti tinkamą meno kūrinį? Tokį, kuris ne tik keltų teigiamas emocijas, bet ir būtų vertingas ir derėtų interjere?

„Electric Ladies“ klipas: nemiegota naktis, gamtos grožis ir prarastos garbanos

„Electric Ladies“ pristato kvapą gniaužiantį vaizdo klipą filmuotą viename gražiausių Lietuvos kampelių – Neringoje, labai ankstų rytą. Savitu stiliumi garsėjančios muzikantės atliko Britney Spears dainos „Toxic“ versiją keturiems smuikams kylant saulei.

Linas Adomaitis naujausią savo turą dedikuoja sūnui Jokūbui

Vienas žymiausių Lietuvos atlikėjų Linas Adomaitis pristato naują pavadinimą savo koncertiniam turui didžiosiose šalies arenose. Estetika ir muzikine prabanga alsuojantys turo pasirodymai drauge su Naujų idėjų kameriniu orkestru NIKO vyks gruodžio 22 dieną Klaipėdoje ir gruodžio 27 dieną Kaune.

„8 Kambarys

„8 Kambarys" grįžta į Vilnių ir skelbia apie naują koncertą sostinėje. Populiarioji hiphopo grupė gruodžio 9-ąją dieną surengs koncertą Lietuvos parodų ir kongresų centre „LITEXPO".

Opera „Lokys“ dedikuota lietuviškos muzikos čiurlioniui – kompozitoriui Broniui Kutavičiui

Belaukiant intriguojančio siužeto Broniaus Kutavičiaus (1932–2021) operos „Lokys“, skirtos 90-osioms kompozitoriaus gimimo metinėms, kviečiame pasidomėti kuo išskirtinis kompozitorius, kurio vaizduotės ir gabumų dėka pasaulis išgirdo vieną gražiausių kada nors Lietuvoje sukurtų operų.

Rafailas Karpis ir Jokūbas Bareikis kviečia skambiai paminėti John Lennon gimtadienį su The Beatles muzika

Pavasarį Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje ir Kauno filharmonijoje įvykusi premjera „John Lennon Istorija“ jau šį rudenį sugrįžta į koncertų sales. Būdami neoficialūs „The Beatles“ grupės istorijos vėliavnešiai – Jokūbas Bareikis, Rafailas Karpis ir muzikinių projektų agentūra „Pepper Live“, norime skambiai paminėti 82-ąjį Džono Lenono gimtadienį, turėjusį būti šių metų spalio 9 dieną, todėl kviečiame į koncertus, kuriuose atskleisime svarbiausius ir negirdėtus faktus apie „The Beatles“ lyderį ir jo spalvingą gyvenimą bei kartu su gyvo garso grupe atliksime gražiausias muzikanto ir The Beatles dainas.

Saulius Prūsaitis ir Iglė pristato dainą ir turą: išaugome mokytojo ir mokinės santykius

Saulius Prūsaitis ir Iglė pristato naują bendrą kūrinį „Tas jausmas“. Dainą lydi vasaros karščiu dvelkiantis vaizdo klipas, kurį duetas nufilmavo egzotiškoje vietoje. Drauge su dainos premjera jie skelbia ir didelį bendrą koncertinį turą. Gruodį Saulius Prūsaitis ir Iglė surengs dešimt pasirodymų: neaplenks nei mažesnių miestų salių, nei didžiųjų šalies arenų.

„ArtVilnius’22“ projektų zonos kuratorius Valentinas Klimašauskas: „Šiuolaikinis menas yra ypač globalus“

Šių metų tarptautinės meno mugės „ArtVilnius’22“ projektų zona bus transformuota į atvirą, žiūrovus įtraukiančią „miesto mieste“ ekosistemą „Karščiuojantys kūnai“. Jos kūrėjas – šiuolaikinio meno kuratorius, menotyrininkas ir rašytojas Valentinas Klimašauskas. „Man įdomu į ekologijos temą mene pažvelgti plačiau, kalbėti apie minčių, apie informacinių sistemų ekologiją ir apie tai, kaip ekologija susijusi su politika, ekonomika, urbanistika ir kitomis svarbiomis mūsų gyvenimo sritimis“, – sako „ArtVilnius’22“ projektų zonos kuratorius.

Jessica Shy kviečia į svarbiausią gyvenimo koncertą

Dainininkė Jessica Shy kviečia gerbėjus į svarbiausią gyvenimo koncertą. Bene labiausiai klausoma ir geidžiama jaunosios kartos atlikėja gruodžio 16-ąją dieną surengs grandiozinį koncertą „Žalgirio“ arenoje Kaune. Didžiausioje šalyje arenoje skambės ne tik garsiausios Jessica Shy dainos „Rožė“, „Viskas, ką turiu“, „Šokam lėtai“ ir šios vasaros hitas „Tyliai pakuždėk“, bet ir nauji kūriniai iš būsimo albumo.

„Daddy Was A Milkman“ skelbia įspūdingiausią karjeros koncertą su orkestru

Atlikėjas Ignas Pociūnas, žinomas kaip „Daddy Was A Milkman“, ruošiasi įspūdingiausiam karjeros koncertui su orkestru. Gruodžio 14-ąją dieną sukvies gerbėjus į „Žalgirio“ areną Kaune, kur surengs koncertą kartu su Modesto Pitrėno vadovaujamu orkestru. Didžiausioje šalies arenoje naujai suskambės visi populiariausi „Daddy Was A Milkman“ hitai ir naujos dainos.

Prasidėjo krepšinio klubo BC „Wolves“ abonementų ir bilietų į rungtynes prekyba

Pirmadienį (rugsėjo 12 d.) startavo krepšinio klubo BC „Wolves“ abonementų ir bilietų į rungtynes prekyba. Nauji žaidėjai krepšinio pasaulyje BC „Wolves“ pradeda savo kelią Lietuvos krepšinyje. Pirmąjį savo sezoną klubas žais Alytuje, mieste turinčiame krepšinio tradicijas. Klubo BC „Wolves“ abonementus ir bilietus į rungtynes platina didžiausias šalyje bilietų platintojas „Bilietai.lt“.

Rokas Yan žengia svarbų žingsnį karjero – paskelbė apie solinį koncertą unikalioje sostinės erdvėje

Jaunosios kartos kūrėjas ir atlikėjas Rokas Yan, daugeliui atpažįstamas iš tokių kūrinių kaip „Stadionai“, „Surask mane“, „Vasaros mažai“ ar „Vakar vakare“ savo muzikinėje karjero žengia svarbiausią žingsnį – surengs pirmąjį solinį koncertą. Spalio 20 dieną sostinės renginių erdvėje „Kablys + kultūra“ įvyksiantis koncertas atlikėjui tai ilgos muzikinės kelionės atomazga, kurioje pirmą kartą nuskambės būsimo albumo kūriniai.

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro abonementas

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras pasiruošęs apdovanoti ištikimiausius savo gerbėjus Iki spalio 31 d. interneto svetainėje www.klaipedosmuzikinis.lt perkant ne mažiau kaip po 2 bilietus į nemažiau kaip 3 spektaklius – taikoma 50 procentų nuolaida!

Grupė „Rammstein“: 2023 m. gastroles Europoje pradėsime Lietuvoje

Mūsų šalyje ypač laukiama grupė „Rammstein“ sudrebins Vilnių. Populiarieji Vokietijos industrinio metalo muzikos atstovai 2023-ųjų metų koncertines gastroles Europoje pradės būtent Lietuvoje. „Rammstein“ grandiozinis koncertas ir pirotechnikos šou įvyks gegužės 22-ąją dieną Vingio parke. Manoma, kad grupės „Rammstein“ pasiklausyti į didžiausią koncertinę erdvę po atviru dangumi susirinks rekordinis skaičius gerbėjų. Tai bus vienintelis grupės pasirodymas Baltijos šalyse.

8-toji „Naujosios operos akcija“: pasaulinės premjeros, užsienio svečiai ir jaunųjų analitikų laboratorija

Spalio 14–22 dienomis prodiuserinė kompanija „Operomanija“ kviečia į 8-tąjį NOA (Naujosios operos akcija) festivalį. Po ketverių metų į Vilniaus erdves sugrįžtantis renginys siūlo pratęsti pažintį, o gal kaip tik pirmą kartą atrasti šiuolaikinio muzikos teatro, naujosios operos žanrų įvairovę.

Sėkmingiausias pianistas pasaulyje Richardas Claydermanas koncertuos Vilniuje

„Guinness“ pasaulio rekordų knygoje sėkmingiausiu pianistu pasaulyje tituluojamas Richardas Claydermanas pavasarį koncertuos Lietuvoje. Milijonus gerbėjų turintis garsusis atlikėjas vienintelį pasirodymą mūsų šalyje surengs kovo 11-ąją dieną „Compensa“ koncertų salėje Vilniuje. Richardas Claydermanas pristatys naujausią dvigubą albumą „Forever Love“. Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną sostinėje koncertuosiantis Richardas Claydermanas ne tik atliks garsiausius savo kūrinius „Ballade Pour Adeline“, „Mariage D‘Amour“ ar „Love Story“ - koncerte girdėsime ir naujai suskambusius grupės „Coldplay“ „Viva La Vida“, Edo Sheerano „Perfect Symphony“ hitus bei daugelį kitų naujų kūrinių.

Svarbiausi rugpjūčio mėnesio renginiai Lietuvoje

Trečiasis kalendorinės vasaros mėnuo paprastai yra skirtas poilsiui. Būtent šį mėnesį nemažai lietuvių renkasi atostogoms, per kurias mus džiugins daugybė įvairiausių renginių ir pramogų. Šįkart pristatome ne tik svarbiausius renginius Lietuvoje, bet ir supažindinsime su didžiausiais įvykiais Estijoje bei Latvijoje. Bene svarbiausiu mėnesio įvykiu taps Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės kontrolinės varžybos, kuriose mūsų krepšininkai ruošis 2023 metais vyksiančiai Pasaulio taurei ir kovai dėl „EuroBasket“ trofėjaus.

Tarptautinio šiuolaikinio cirko festivalio HELIUM programa pasakos apie ryšius su savo kūnu, artimaisiais bei supančia aplinka

Menų spaustuvės organizuojamas tarptautinis šiuolaikinio cirko festivalis HELIUM, Vilniuje šiais metais vyks rugsėjo 6-11 dienomis ir kvies į įvairialypius, skirtingų cirko disciplinų pasirodymus!

Muzikinis teatras ir istorinio laivų statytojo Pauliaus Lindenau anūkas planuoja bendrus projektus

Žinomo laivų statytojo Pauliaus Lindenau istorinis elingas kasmet tampa jūrą ir meną sujungiančia scena išskirtiniams Klaipėdos festivalio pastatymams. Į šį „uostą“ jau trejus metus atplaukdavo Richardo Wagnerio operos „Skrajojantis olandas“ laivas, o 2023 metais žiūrovus nustebins nauja Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro (KVMT) premjera. P. Lindenau anūkas Konrad Chr. Göke, režisierius, rašytojas bei prodiuseris, į netikėčiausias vietas perkeliantis filmus ar net operas, planuoja kitais metais aplankyti Klaipėdos festivalį bei ištyrinėjęs jo šeimai svarbios vietos išskirtinumą į lietuvišką pajūrį grįžti kaip KVMT kūrėjų kolega.

Pasidalinkite prisiminimais apie Klaipėdą. Ar dažnai čia teko lankytis?
2019 m. su šeima lankiausi Nidoje, bet Klaipėdą gerai pažįstu iš savo senelio, iš mamos, kuri buvo kanojininkė, pasakojimų.
Grįždamas į Klaipėdą visada jaučiuosi, lyg važiuočiau namo. Europoje gyventi nuostabu, bet vykdamas į Klaipėdą, Lietuvą, visada pagalvoju, kaip gerai, kad ši šalis laisva, kad laisvos visos Pabaltijo šalys, kurias buvo okupavusi Rusija. Tas jausmas, jog laisvė būtina, ypač aktualus dabar, kai žinome, kas vyksta Ukrainoje. Neseniai man teko organizuoti Ukrainos jaunuolių orkestro koncertus Vokietijoje. Net prieš atskrisdamas į Lietuvą porai dienų rengiau šio kolektyvo koncertą, į kurį susirinko apie 2000 susidomėjusių žmonių. Sudėtinga nusakyti, koks jausmas, kai scenoje matai jaunuolius nuo 13 iki 18 metų, kurių broliai, tėvai šiuo metu kariauja Ukrainoje, kurių artimieji likę karo alinamoje šalyje. Tu matai jų akis, klausaisi tų nesibaigiančių baisių istorijų ir taip gaila... Man daugiau nei 70 metų ir aš niekada nebūčiau patikėjęs, kad man dar teks išgirsti ir pajausti, kad Europoje vėl karas. Ir Lietuva, ir kitos Europos šalys taip arti agresyvios Rusijos, kad man neramu. Mes turime kuo greičiau ją sustabdyti, nes tai kelia pavojų visam pasauliui, o ypač kaimyninėms šalims. Su minėtu Ukrainos jaunuolių orkestru aš dirbu trejus metus, ne kartą lankiausi Ukrainoje, mačiau publikuojamas nuotraukas iš 2014 metų Krymo ir Donbaso įvykių. Gaila, kad mes visi į tai nepažiūrėjome pakankamai rimtai ar net ignoravome. Karas Ukrainoje, prasidėjęs vasarį, pažadino visą pasaulį. Mes pernelyg naiviai tikėjome, kad žmogus iš Rusijos mūsų draugas, o jis, pasirodo, nori atstatyti Rusijos imperiją. Putinas – kaip ir Hitleris, yra kriminalinis nusikaltėlis, kuriį būtina teisti Hagos teisme.

Ir ši istorija artima jūsų šeimos išgyvenimams?
Paulius Lindenau buvo žmogus, kuris turėjo svajonę ir ją įgyvendino. Jam nesutrukdė tai, kad jis buvo paprasto darbininko vaikas. Kodėl jis norėjo sukurti būtent laivų statyklą, aš nežinau, bet tai buvo jo svajonė, kurios jis atkakliai siekė. Mūsų visuomenei būtini žmonės, turintys svajonių ir pasiruošę jas paversti realybe. Aš dažnai apie tai primenu savo vaikams, kad jie turi įgyvendinti savo gyvenimo svajones, deginančias jiems krūtinę bei kaitinančias vaizduotę. Jei kada nepavyksta – nieko tokio. Juk tai svajonės. Tačiau didžiausia klaida net nepabandyti! Ne veltui amerikiečiai sako, kad viena iš žmogaus teisių – būti laimingam. Ir niekas jam šiame kelyje negali sutrukdyti: nei tautybė, nei religija, nei odos spalva.
Man gera, kad būtent Klaipėdoje, ant jūros kranto, mano senelis Paul Lindenau pamatė vietą, kur gali įgyvendinti savo svajonę – statyti laivus. Ir čia užgimė daug gražių dalykų. 1919 m. mano senelis supirko įmones Pietiniame rage ir įkūrė Klaipėdos laivų statyklą. 1922-1944 m. joje pastatyta daugiau kaip 80 įvairaus tipo laivų, plaukiojančiųjų dokų ir uosto kranų. Beje, šioje statykloje buvo surenkami autobusai ir lėktuvai. 1939 m. pastatytas didžiausias keleivinis laivas "Helgoland", galėjęs plukdyti 2000 keleivių. Laivas plaukė varomas elektros turbinų, plukdė poilsiautojus iš Hamburgo į Helgolando salą. P. Lindenau  savo gamyklą, turėjusią du dokus ir du vilkikus, į Vokietiją perkraustė 1944 metais, bėgdamas nuo karo bei kartu veždamasis kelis tūkstančius išsigandusių darbuotojų su šeimomis. Į dokus buvo sukrauta ir visa brangiausia laivų statyklos technika. Mažasis dokas iš pradžių nuplukdytas į Pilau, vėliau buvo velkamas į Vokietiją, bet buvo nuskandintas lėktuvų numestų bombų. Didysis dokas, kuris vis dar stovi Vokietijoje, buvo nuplukdytas iš pradžių į Gdynę (Lenkija), o paskui į Kylį, kur po karo pradėjo dirbti P. Lindenau statykla. Pirmas laivas Kylyje pastatytas 1952 m., o Paul Lindenau vardu pavadinta laivų statykla ir toliau tęsia čia savo veiklą. Mes ją valdėme iki 2012 metų, o vėliau pardavėme investicinei grupei. Pavadinimas nebuvo pakeistas ir gamykla tęsia veiklą. Beje, vokiškosios P. Lindenau statyklos atributikoje ir dabar išvysite klaipėdietiškos laivų statybos tradicijos bei Mėmelio simboliką. Statyklos ženklas yra beveik toks pat kaip Klaipėdos miesto herbas, tik jame kitoks laivelis.

Koks buvo jūsų senelis?
Mano senelis buvo didis vyras – stambus, geraširdis, garsiai kalbantis. Juokaudamas jis vis sakydavo, kad mažai sveria. Jis juokaudavo, kad svarbiausia prieš veidrodį atsistoti šonu ir jokių apvalumų nepastebėsi.
Ir atvykęs į Klaipėdą aš jaučiu šios vietos ypatingumą. Juk būtent čia prieš šimtmetį gyveno ir kūrė mano senelis. Apie šį kraštą jis mums, anūkams, pasakodavo nuolat, kaip ir mano mama. Kokia nuostabi šalis ta Lietuva. O aš nuo mažens atsimenu ankstyvus rytus, kai su seneliu nueidavau į laivų statyklą Kylyje, ir jūros-metalo kvapą, kurį jaučiu ir būdamas Paul Lindenau senajame elinge Klaipėdoje.
Aš esu meno žmogus – operų režisierius, tačiau dirbdamas suprantu ir savo senelį. Juk nesvarbu, ar statai laivą, ar kuri operos spektaklį, privalai surinkti tinkamą komandą, mokėti su ja sutarti. Šios savybės vienodai svarbios tiek laivų, tiek operų statytojui. Kai statai Giuseppe Verdi ar Giacomo Puccini kūrinį, tu turi vadovautis ne tik taisyklėmis, o (svarbiausia!) pajautimu, kaip viską sujungti į visumą. Komanda, o kartais net gebėjimas sau prisipažinti, kad buvai neteisus, – svarbiausia. Gaila, kad negalėjau atvykti į Klaipėdos festivalį ir gyvai išvysti Richardo Wagnerio operą „Skrajojantis olandas“, rodytą elinge, bet su malonumu pažiūrėjau įrašą. Koks nuostabus orkestras, solistai, dirigentas Modestas Pitrėnas! Kokie talengi šio miesto žmonės ir kviestiniai kūrėjai. Jūs turite labai didžiuotis tokiu pastatymu.

Gal bus ir bendrų projektų?
Aš jau turiu idėjų, ką gražaus galėtume sukurti kartu su Muzikiniu teatru P.Lindenau senajame elinge 2027 m., neskaitant to, kad labai noriu kitais metais atvažiuoti į Klapėdos festivalį bei pakviesti kartu atvykti mano kolegas. Ir tikiuosi, kad šis susitikimas bus kūrybiškai vaisingas bei grįš į Klaipėdą naujais kultūriniais projektais. Svarbiausia, kad mūsų sumanymams pavyktų surasti finansinį palaikymą. Ir nenustoju džiaugtis, kokia didelė laimė būti laisviems: laisvė galvoti, laisvė planuoti kultūros projektus. Nepamirškime to! Vertinkime!

Gal galima daugiau išgirsti apie Jus?
Aš myliu žmones, ypač turinčius idėjų. Per savo gyvenimą išbandžiau daug ką: studijavau vokiečių kalbą ir dirbau mokytoju, bandžiau save kaip aktorius, buvau žurnalistu ir viešųjų ryšių specialistu, studijavau politiką ir neseniai tapau miesto tarybos nariu. Dirbau režisieriaus padėjėju ir iš pradžių tik galėjau jam paduoti vandens (juokiasi). Pradžia būna sunki, bet jei tu atkakliai sieki svajonės – tau pavyksta. Dabar aš operos režisierius, rašytojas. Žinote, ką svarbiausio aš turiu sukurti dirbdamas su komanda? Taiką. Šis žinojimas labai svarbus. Reikia būti ir geru organizatoriumi, o svarbiausia – dideliu optimistu ir aplinkiniams suteikti gerus jausmus. Kai dirbu su muzikantais ar solistais, mane labiausiai erzina, jei šie žmonės nemėgsta muzikos ar nevertina to, ką daro. Tai neįmanoma. Aš nenoriu su tokiais bendradarbiauti. Kam? Jie negali įsijausti į muziką ir sukurti gerą kūrinį. Tu turi jausti tai, ką darai, nes tik tada paliesi žiūrovų širdis. Geriausi kūriniai gimsta, kai visos komandos širdys plaka vienu jausmu, muzikos pajautimu.
Kai manęs klausia, kas man gyvenimo prasmė, aš kaip žmogus, išbandęs įvairias profesijas, galiu tvirtai atsakyti, kad pinigai nėra svarbiausi. Svarbiausia – būti laisvam ir daryti tai, kas tau patinka. Ir, žinoma, kovoti už savo tiesas, padėti žmonėms. Man svarbu paliesti žmonių širdis istorijomis, kurias scenoje pasakoja mano pristatomų siužetų herojai! Man jau daug metų, esu laimingai vedęs daugiau nei 40 metų, o žmona mane ragina apsiraminti. Aš jai žadu, kad taip ir bus (juokiasi)...

Kalbino Žaneta Skersytė
 
Paieška nedavė rezultatų
Loading...
Perkrauti