logo
Select period
Search from map
Menu

LNDT | Eglė Švedkauskaitė. FOSSILIA , rež. Eglė ŠVEDKAUSKAITĖ

We 16/10/2024 19:00
6.60 - 20.00
Show descriptionHide description
 

Įkvėpta Dalios Grinkevičiūtės kūrinio „Lietuviai prie Laptevų jūros“ 

Režisierė — Eglė ŠVEDKAUSKAITĖ
Tekstų autoriai — Dalia GRINKEVIČIŪTĖ, Eglė ŠVEDKAUSKAITĖ, Rasa SAMUOLYTĖ, Darius GUMAUSKAS, Ugnė ŠIAUČIŪNAITĖ, Povilas JATKEVIČIUS, Vitalija MOCKEVIČIŪTĖ
Scenografė — Ona JUCIŪTĖ
Kostiumų dailininkė — Dovilė GUDAČIAUSKAITĖ
Kompozitorė — Agnė MATULEVIČIŪTĖ
Kriauklės instrumento autorė — Elena LAURINAVIČIŪTĖ
Šviesos dailininkas — Julius KURŠYS
Vaizdo projekcijų autorė — Ieva Kotryna SKI
Choreografė — Erika VIZBARAITĖ
Dramaturgijos mentorė — Anna SMOLAR
Prodiuseris — Vidas BIZUNEVIČIUS
Režisieriaus asistentė — Kotryna SIAURUSAITYTĖ
 
VAIDINA
Muziejaus darbuotoja — Rasa SAMUOLYTĖ
Tėvas — Darius GUMAUSKAS
Motina — Vitalija MOCKEVIČIŪTĖ
Sūnus — Povilas JATKEVIČIUS
Dukra — Ugnė ŠIAUČIŪNAITĖ

Lietuvos gyventojų, visų šeimų ar pavienių asmenų, trėmimai į Sibirą yra viena skaudžiausių mūsų tautos patirčių, kurią iš naujo požiūrio taško imasi nagrinėti jaunosios kartos režisierė Eglė Švedkauskaitė, neseniai apdovanota „Auksiniu scenos kryžiumi“.

„Šis mano darbas yra nuoseklaus sudėtingų Lietuvos istorijos įvykių tyrinėjo tęsinys. Tai bandymas keliauti gilyn po faktais ieškant, kokiomis formomis tremties tema gyvuoja šiandien gyvenančių lietuvių sąmonėje ir kaip tremtis tebeformuoja mūsų charakterį. Ar tai dar sukelia skausmą, o gal jis yra transformavęsis?“ – svarsto E. Švedkauskaitė. 

Spektaklyje veikia keturių asmenų šeima. Sūnus užsienyje studijuoja kiną ir akademijoje gavęs užduotį sukurti dokumentinį filmą, imasi gilintis į savo šeimos istoriją. Tėvas ne itin noriai dalinasi prisiminimais, tačiau kai šeima sulaukia skambučio iš muziejaus, kad buvo atrastas tėčio tetos prisiminimų apie Sibiro tremtį rankraštis, šeimos istorija ima skleistis pati.

Nors E. Švedkauskaitė kuria fikcinę spektaklio veikėjų šeimą, remiasi ir tikrais faktais: 1991 m. Žaliakalnyje, Kaune, Perkūno al. 60 buvo atsitiktinai iškastas stiklainis, kuriame rasti paskiri lapeliai su Dalios Grinkevičiūtės prisiminimais apie Sibirą. Tas rankraštis buvo laikomas prarastu, nes dar pati Grinkevičiūtė prieš keletą dešimtmečių bandė jo ieškoti, bet nerado. Iškastas reliktas prikelia praeities temas.

„Šiame spektaklyje siekiame pavaizduoti mūsų, jaunų žmonių, norą kuo atviriau kalbėti su tėvais, analizuoti jų patirtis ir kaip tai paveikė mus. Mes laikomi terapine karta, kuri labai nori išsikalbėti ir išspręsti santykius su tėvais. Turbūt visai natūralu, kad mes, užaugę atviro dalinimosi, demokratinės santvarkos ir technologijų pasaulyje, norime labai atvirai klausti, o tai ne visiems vyresniems žmonėms patinka ir kartais net perauga į konfrontaciją. Santykis su tėvais šiame spektaklyje yra labai svarbus. Todėl jame ir veikia trys kartos, siekiant analizuoti tremtį ne kaip kažkam seniai nutikusią nelaimę, o kaip tarpgeneracinę, iš kartos į kartą keliaujančią traumą“, – sako spektaklio „Fossilia“ režisierė.

Events

No results have been found for your request.
Loading...
Reload