Kernavėje atgims „Spalvinga praeitis“ – prasideda XXVI gyvosios archeologijos festivalis
Liepos 4–6 dienomis Kernavė jau dvidešimt šeštą kartą pakvies į vieną didžiausių ir ilgiausiai gyvuojančių gyvosios istorijos renginių Baltijos regione. Tarptautinis eksperimentinės archeologijos festivalis „Gyvosios archeologijos dienos Kernavėje“ šiemet lankytojus pasitiks tema „Spalvinga praeitis“, kviesiančia pažvelgti į istoriją ryškesnėmis spalvomis ir atrasti netikėtas mūsų protėvių pasaulio detales.
Nuo 1999 metų rengiamas festivalis kasmet sutraukia tūkstančius lankytojų iš Lietuvos ir užsienio. Tris dienas UNESCO saugomos Kernavės archeologinės vietovės erdvės virsta gyvu istorijos pasauliu, kuriame praeitis ne pasakojama, o patiriama iš arti. Čia galima ne tik stebėti istorijos rekonstrukcijas, bet ir pačiam prisiliesti prie senųjų amatų, tradicijų bei kasdienio gyvenimo.
Šių metų festivalio tema atskleis, kad praeities pasaulis anaiptol nebuvo pilkas. Lankytojai išvys natūraliais pigmentais dažytus drabužius, simboliais dekoruotus skydus, vėliavas ir kitus rekonstruotus istorinius objektus, atspindinčius skirtingų laikotarpių estetiką bei pasaulėžiūrą. Organizatoriai siekia parodyti, kad spalvos žmonių gyvenime buvo svarbios visais laikais ir padeda naujai pažvelgti į istorinį paveldą.
Festivalio metu Kernavėje susirinks šimtai gyvosios istorijos specialistų – amatininkų, archeologų, istorijos rekonstruktorių, karių ir muzikantų iš Lietuvos bei kitų šalių. Lankytojai galės stebėti archajiškų amatų demonstracijas, dalyvauti edukacijose ir dirbtuvėse, klausytis paskaitų, susipažinti su senovės karyba bei išvysti įspūdingas viduramžių kovų inscenizacijas.
Ypatingas dėmesys tradiciškai skiriamas šeimoms ir vaikams. Jaunųjų lankytojų lauks edukacinės veiklos, kūrybinės dirbtuvės, žaidimai, konkursai ir specialiai jiems pritaikyti pasirodymai. Festivalio organizatoriai siekia, kad istorijos pažinimas taptų įdomia ir įtraukiančia patirtimi įvairaus amžiaus lankytojams.
Neatsiejama festivalio dalimi taps ir muzikinė programa. Scenoje pasirodys folkloro, etninės bei šiuolaikinės muzikos atlikėjai ir grupės, tarp jų – „Tautumeitas“, „Ugniavijas“, „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“, „Šventinis Bankuchenas“, „Daj Ognia“, „Hansanova“ ir kiti atlikėjai, kurių pasirodymai papildys unikalią renginio atmosferą.
Gyvosios archeologijos dienos Kernavėje jau seniai tapo ne tik istorijos pažinimo renginiu, bet ir savotiška Valstybės dienos šventės įžanga. Didingų piliakalnių apsuptyje vykstantis festivalis kviečia prisiminti Lietuvos istoriją, puoselėti kultūros paveldą ir bent trumpam nusikelti į laikus, kai ši vieta buvo vienas svarbiausių Lietuvos valstybės centrų.
Per daugiau nei du dešimtmečius festivalis tapo išskirtine vieta, kur susitinka mokslas, istorija, kultūra ir gyvas žmonių smalsumas. Todėl ir šiemet Kernavė kviečia ne tik stebėti praeitį, bet ją patirti – spalvingai, gyvai ir įsimintinai.